0 246 visningar

3 svar

Spindling?

Ewa Lilliesköld

24 jul 2012 kl. 21:35

Hej!
Hittade dessa häromdagen i blandbarrskog men cortinarius är inte min starka sida så här behöver jag hjälp. Jag hittade två grupper (serie 1 och serie 2) men troligtvis rör det sig om samma art. Jag gissar på doftspindling men hittar inget i litteraturen om att de skulle ha ihålig fot, vad tror ni?

:)

Serie 1

0

Ewa Lilliesköld

24 jul 2012 kl. 21:36

Serie 2

Serie 2

0

Karl S

24 jul 2012 kl. 22:08

Jag tycker det ser ut som om det varit insektslarver i farten. Annars kan många skivlingar få ihålig fot om de yttre omständigheterna (växtmiljö, fukt, temperatur etc.) är de rätta.

Dina spindlingar ser ut som du säger som Cortinarius subtortus, dom bör vara lätt klibbiga och lukta som vitmossa i myrar.

0

Ewa Lilliesköld

24 jul 2012 kl. 22:31

Karl S - tack snälla för detta. Jag tror också på insekterna!
Vad kul - då tror jag mig kunna en spindling till nu då :) Nästa gång jag är i skogen får jag stoppa näsan i vitmossa och lära mig hur den luktar…

Tack o hej :)

Svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan

OBS! Formuläret nedan är till för att svara på frågan i tråden ovan. Håll dig till ämnet och den ursprungliga frågan när du skriver ett svar. SKAPA ETT NYTT INLÄGG om du istället vill ställa en ny fråga eller starta diskussion i ett annat ämne. Olämpliga inlägg som inte följer forumreglerna kan komma att raderas.
Du är inte inloggad, men kan svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan ändå genom att fylla i formuläret nedan. Är du regelbunden besökare på svampguiden kan du skapa ett konto för att slippa fylla i namn och säkerhetsfrågor varje gång du postar ett nytt inlägg. Välkommen att logga in eller skapa nytt konto. Det är gratis!
Välj bild…
Ladda hem Svampguiden till din telefon!
Available in Google Play
Rekommenderat Svampguiden rekommenderar Kaffe.se för dig som vill ha riktigt gott kaffe med dig ut i svampskogen
Ny Version! Svampguiden+ är en ny och uppdaterad app för iPhone och iPad som nu äntligen också finns tillgänglig för dig som har Android!
Svamptork finns att köpa på svamp.se
Identifiera arter med hjälp av kameran i din iPhone