0 575 visningar

16 svar

Vad är detta?ätbart

Carina

11 sep 2006 kl. 16:56

Hittade dessa soppor i gammal granskog, och undrar vad är det

0

J

11 sep 2006 kl. 17:04

Ganska säker på att det är tegelsopp. Smakar bra i soppa - och man lever efteråt ;-)

0

Carina

11 sep 2006 kl. 17:07

*s* skall jag ta det som att den är ätbar men inte mer?Tack för svaret..

0

Lill

11 sep 2006 kl. 17:19

Har också hittat sådana i dag.
Någon som har nåt bra recept kanske?

0

Carina

11 sep 2006 kl. 17:30

Det verkar vara en god matsvamp..hur är den att torka?

0

bo e

11 sep 2006 kl. 17:32

Håller just på att torka tegelsopp, sandsopp och stensopp, plockade med lite brunsopp och örsopp oxå.
Får se hur det blir…

0

Stickan

11 sep 2006 kl. 17:32

Helt klart så är det en sopp, mest troligt så är det en Tegelsopp.
Denna sopp är god både i grytor och såser. Dessutom så kan du torka den för att använda vid senare tillfälle (håller som torkad i flera år)Skall blötläggas i ca 30 minuter innan användning.
Du kan även steka upp och ha det på en smörgås gott !!!!!
Hälsningar Stickan.

0

alexxx

11 sep 2006 kl. 17:36

det är ASP sopp!!!

0

Annika Heppener

11 sep 2006 kl. 17:38

Jag har oxå hitat många tegelsoppar. Steker dom i hop m vitlök (efter att jag har förvällt dom)häller på lite creme bonjour ost( örter tror jag att det var) tillsätter lite hackad persilja och rör ner i den ny kokta pastan. detta har jag tänkt att göra i kväll, får väl höra m sambon om det var gott ;)/ Annika i Surahammar

0

IreneA

11 sep 2006 kl. 17:39

Mörka rörmynningar på unga exemplar - det är tegelsopp.

0

Bo E

11 sep 2006 kl. 17:41

Ser ut precis som jag lärt mig att tegelsopp ska se ut.
Helt OK om de är unga och fasta i köttet.
Aspsopp har väl inte dessa mörka fjäll på foten?

0

Carina

11 sep 2006 kl. 17:50

Jättekul detta med att få hjälp att artbestämma vad man hittar..känns väldigt tryggt att få råd och tips..

0

Andreas

11 sep 2006 kl. 19:43

Varför lära sig skillnaden på alla olika strävsoppar? Jag orkar inte det, strävsopp som strävsopp tänker jag =)

0

Bo E

11 sep 2006 kl. 19:47

Andreas…lite nyfien kan man väl få vara…svamp är ju inte BARA att hitta läckerheter till matbordet, även om det är en avgörande drivkraft.
Men ju mer man lär sig, ju mer vill man veta tror jag!

0

Carina

11 sep 2006 kl. 20:06

Har lärt mej väldigt mycket om svamp på detta forum, alla duktiga svamp plockare som delar med sig av det dom kan..så ju mer jag lär mej om svamp, ju mer upptäcker jag så lite jag kan, det gör att jag blir ännu mer nyfiken..

0

Andreas

11 sep 2006 kl. 20:20

Bo, hehe, jag klandrar inte någon annas vilja att lära sig de olika arterna av strävsoppar, jag bara nämnde att jag tycker det är av väääääldigt ringa intresse! (för mig då, självklart, men något annat kan du ju inte trott att jag menade? Som om jag skulle menat: “Nä, NI *SKA TYCKA* att det är onödigt också!” liksom.. ologiskt =)

0

Hans v E

11 sep 2006 kl. 21:01

Nämen, skojar ni nu igen?! Inte hittar man väl en soppa i skogen!

Det är tegelsoppar. Det är inte ASP sopp. Inte heller aspsopp.

Svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan

OBS! Formuläret nedan är till för att svara på frågan i tråden ovan. Håll dig till ämnet och den ursprungliga frågan när du skriver ett svar. SKAPA ETT NYTT INLÄGG om du istället vill ställa en ny fråga eller starta diskussion i ett annat ämne. Olämpliga inlägg som inte följer forumreglerna kan komma att raderas.
Du är inte inloggad, men kan svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan ändå genom att fylla i formuläret nedan. Är du regelbunden besökare på svampguiden kan du skapa ett konto för att slippa fylla i namn och säkerhetsfrågor varje gång du postar ett nytt inlägg. Välkommen att logga in eller skapa nytt konto. Det är gratis!
Välj bild…
Ladda hem Svampguiden till din telefon!
Available in Google Play
Rekommenderat Svampguiden rekommenderar Kaffe.se för dig som vill ha riktigt gott kaffe med dig ut i svampskogen
Ny Version! Svampguiden+ är en ny och uppdaterad app för iPhone och iPad som nu äntligen också finns tillgänglig för dig som har Android!
Svamptork finns att köpa på svamp.se
Identifiera arter med hjälp av kameran i din iPhone