0 797 visningar

10 svar

Vad? Likn. blek kant.

Evelina

11 aug 2012 kl. 19:18

Hej alla svamptokar!
Befinner mig utanför Köping. Va ute en timma och hittade en Ica-påse med gula kantareller, taggsvamp och lite sopp. Underbart, säsongen är i högfart!

Hittade dock denhär “vita” svampen. Har aldrig sett något liknande. Tankarna gick åt blek kantarell, men hatten är inte “svängd”/ihoprullad på någon av dessa. De är även vita, i stil med bleka taggsvampens färg. Det va ett gäng sånahär svampar mitt i barrskogen. Ungefär 7 cm höga och hattdiameter ca 4-5 cm, precis som hos en kantarell.
Skivorna “går ihop med stammen” och samtliga hattar va “gropig inåt”.

Se även mönstret, “prickmöntret” ovansida hatt.

Har googlat en timma nu utan resultat… Vad tror ni?

artbestämningshjälp vit/ljus svamp

0

Tillägg

Evelina

11 aug 2012 kl. 19:39

Som ni ser på första bilden är svamparna ganska “olika” i tjocklek på stammen. En är liten och bred medan en annan är lång och smal.

Ser fram emot era svar!

(ursäkta mitt okunniga svampspråk gällande beskrivningar :))

artbestämningshjälp vit/ljus svamp

0

Tony

11 aug 2012 kl. 19:52

Ser ut som torra kantareller tycker jag.

0

Evelina

11 aug 2012 kl. 19:56

Hej!
Ja, de blev lite torra av att ligga i bilen :) Men jag tror inte att det är kantareller, vågar påstå att jag ändå har lite koll på kantareller….

Tillägg i beskrivning: Ingen kantarelldoft. Den doftade “svagt svamp”, alltså lite skog och aningen champion (som man köper på typ Ica).

0

Boman

11 aug 2012 kl. 20:33

Nån skivling är det, inte kantarell. Svårt när de är så torra

0

Tony

11 aug 2012 kl. 20:33

Kan det vara Ametistkantarell. Hoppas någon blåstjärna kan svara.

0

Caspar

11 aug 2012 kl. 20:37

Ametistkantarell är fortfarande en kantarell, den har ju skivor… häggtrattskivling kanske?

0

Caspar

11 aug 2012 kl. 20:38

Vart lite syftningsfel, ametistkantarellen har alltså åsar, inte skivor :)

0

Misstänker häggtrattskivling

Evelina

11 aug 2012 kl. 20:47

Tusen tack för era svar!
Det är ingen ametisk kantarell, kikade på olika bilder och jämförde. Dock tror jag på häggtrattskivling!
Det ser precis ut som en sådan….
Va kul att ni kunde hjälpa mig!

Är det någon med andra bud får ni gärna spinna vidare :)

0

Misstänker häggtrattskivling

Karl S

11 aug 2012 kl. 21:09

Nej Evelina, det är vanlig sommartrattskivling du har hittat. Den smakar i stort sett ingenting, och rekommenderas inte på grund av förväxlingsrisk med andra, giftiga trattskivlingar.

0

Tack!

Evelina

11 aug 2012 kl. 21:22

Va roligt att det är ett så aktivt forum! Jättetack, återigen! Nu ska jag kika på sommartrattskivling…

Fortsatt härlig svampsäsong!

Svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan

OBS! Formuläret nedan är till för att svara på frågan i tråden ovan. Håll dig till ämnet och den ursprungliga frågan när du skriver ett svar. SKAPA ETT NYTT INLÄGG om du istället vill ställa en ny fråga eller starta diskussion i ett annat ämne. Olämpliga inlägg som inte följer forumreglerna kan komma att raderas.
Du är inte inloggad, men kan svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan ändå genom att fylla i formuläret nedan. Är du regelbunden besökare på svampguiden kan du skapa ett konto för att slippa fylla i namn och säkerhetsfrågor varje gång du postar ett nytt inlägg. Välkommen att logga in eller skapa nytt konto. Det är gratis!
Välj bild…
Ladda hem Svampguiden till din telefon!
Available in Google Play
Rekommenderat Svampguiden rekommenderar Kaffe.se för dig som vill ha riktigt gott kaffe med dig ut i svampskogen
Ny Version! Svampguiden+ är en ny och uppdaterad app för iPhone och iPad som nu äntligen också finns tillgänglig för dig som har Android!
Svamptork finns att köpa på svamp.se
Identifiera arter med hjälp av kameran i din iPhone