Vad är detta för svamp? Såg mängder idag på skogspromenaden har aldrig sett tidigare. Den ser ut precis som en svart trumpetsvamp fast denna har beige hatt och är grå-lila på utsidan, vitt fast fruktkött och foten är solid.
Arbestämning grå trumpetsvamp?
Det är ingen fara att plocka några stycken, det är ungefär som att plocka äpplen - det viktiga är att inte trädet/mycelet skadas. Därför är det viktigt att skogen och träden där de växer sköts på ett varsamt sätt. Att du hittat den i din skog tyder på att den är gammal och att det säkert finns fler sällsynta svampar där.
Det finns ingen förväxlingssvamp till denna. Som du noterat, trots att du är nybörjare, är den släkt med trumpetsvampar och kantareller eftersom den har åsar och inga riktiga skivor. Tillaga den smörstekt och jämför med kantarell. Den är inte riktigt kantarellklass om man ska tro litteraturen, men smaken kan ju vara olika.
OBS! Formuläret nedan är till för att svara på frågan i tråden ovan. Håll dig till ämnet och den ursprungliga frågan när du skriver ett svar. SKAPA ETT NYTT INLÄGG om du istället vill ställa en ny fråga eller starta diskussion i ett annat ämne. Olämpliga inlägg som inte följer forumreglerna kan komma att raderas.