0 826 visningar

5 svar

Grå trumpetsvamp??

Jenny

12 aug 2012 kl. 11:15

Vad är detta för svamp? Såg mängder idag på skogspromenaden har aldrig sett tidigare. Den ser ut precis som en svart trumpetsvamp fast denna har beige hatt och är grå-lila på utsidan, vitt fast fruktkött och foten är solid.

Arbestämning grå trumpetsvamp?

0

Lena M

12 aug 2012 kl. 11:19

Det är violgubbe, skyddsvärd. Ätlig men bör skonas från plockning. Var bor du i landet ?

0

Jenny

12 aug 2012 kl. 11:26

Tack, tur jag bara tog några stycken då!! Men om man inte plockar dem ruttnar de ju bara är det inte bättre att plocka och lämna några stycken och alltid lämna foten eller? Jag är nybörjare när det gäller svamp :) Jag bor på en ö i norra delen av Stockholms skärgård!

0

Mattias Andersson

12 aug 2012 kl. 13:34

Det är ingen fara att plocka några stycken, det är ungefär som att plocka äpplen - det viktiga är att inte trädet/mycelet skadas. Därför är det viktigt att skogen och träden där de växer sköts på ett varsamt sätt. Att du hittat den i din skog tyder på att den är gammal och att det säkert finns fler sällsynta svampar där.

0

Jenny

12 aug 2012 kl. 17:21

Finns det någon förväxlingssvamp till violgubben eller är det säkert att äta dessa jag plockat? Hur tillreder jag den bäst, smörsteker som kantarellen eller?

0

Mattias Andersson

12 aug 2012 kl. 18:22

Det finns ingen förväxlingssvamp till denna. Som du noterat, trots att du är nybörjare, är den släkt med trumpetsvampar och kantareller eftersom den har åsar och inga riktiga skivor. Tillaga den smörstekt och jämför med kantarell. Den är inte riktigt kantarellklass om man ska tro litteraturen, men smaken kan ju vara olika.

Svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan

OBS! Formuläret nedan är till för att svara på frågan i tråden ovan. Håll dig till ämnet och den ursprungliga frågan när du skriver ett svar. SKAPA ETT NYTT INLÄGG om du istället vill ställa en ny fråga eller starta diskussion i ett annat ämne. Olämpliga inlägg som inte följer forumreglerna kan komma att raderas.
Du är inte inloggad, men kan svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan ändå genom att fylla i formuläret nedan. Är du regelbunden besökare på svampguiden kan du skapa ett konto för att slippa fylla i namn och säkerhetsfrågor varje gång du postar ett nytt inlägg. Välkommen att logga in eller skapa nytt konto. Det är gratis!
Välj bild…
Ladda hem Svampguiden till din telefon!
Available in Google Play
Rekommenderat Svampguiden rekommenderar Kaffe.se för dig som vill ha riktigt gott kaffe med dig ut i svampskogen
Ny Version! Svampguiden+ är en ny och uppdaterad app för iPhone och iPad som nu äntligen också finns tillgänglig för dig som har Android!
Svamptork finns att köpa på svamp.se
Identifiera arter med hjälp av kameran i din iPhone