0 333 visningar

7 svar

Plockstorlek

Linn

18 aug 2012 kl. 19:55

Hej,
jag söker efter en sida där plockstorleken för vanliga matsvampar är listade. Jag är helt ny vad gäller svampar och vet inte riktigt när de ska plockas. En rödgul trumpetsvamp med en hattstorlek på ca 6 cm - är den för gammal?

0

Yoshi

18 aug 2012 kl. 20:15

Nej, känn på konsistensen. Är den styv och stabil, ska du bara vara glad över större fynd. Soggiga svampar brukar jag hoppa över. Det känns som om de genomgår ett förstadie till en förmultningsprocess.

0

Boman

19 aug 2012 kl. 08:12

Instämmer, storleken avgör inte för mig heller. Bara om svampen är fräsch och stadig, sladdriga ex får stanna i skogen. Däremot plockar jag inte tex pyttesmått, som många häromkring gör, de får stå kvar och växa.

0

Fredrik S.

19 aug 2012 kl. 16:05

Ja. Konsistensen, som sagts, och även utseendet och i vissa fall lukten kan man nog hellre gå på än storleken.

0

Lars

19 aug 2012 kl. 16:09

Det känns som att det är väldigt svårt att hitta “dåliga” trumpetsvampar och trattkantareller överhuvudtaget. När snön kommer så antar jag att de dör och förmultnar eftersom man inte ser dem på våren, men innan det tycker jag att de verkar kunna vara fräscha hur länge som helst.

0

Fredrik S.

19 aug 2012 kl. 16:14

6 cm är för övrigt helt normalt för rödgul trumpet.

0

Kjellin :)

19 aug 2012 kl. 16:29

Jag selekterar alltid Svart Trumpetsvamp, även mindre exemplar kan vara sladdriga och ha en obehaglig odör. Jag har som tumregel att aldrig skörda överväxt svamp ;-)

0

Linn

20 aug 2012 kl. 22:01

aspsoppen, då? Är den god även när hatten har nästan samma diameter som foten? Eller ska man vänta tills hatten är mer en hatt?

Svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan

OBS! Formuläret nedan är till för att svara på frågan i tråden ovan. Håll dig till ämnet och den ursprungliga frågan när du skriver ett svar. SKAPA ETT NYTT INLÄGG om du istället vill ställa en ny fråga eller starta diskussion i ett annat ämne. Olämpliga inlägg som inte följer forumreglerna kan komma att raderas.
Du är inte inloggad, men kan svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan ändå genom att fylla i formuläret nedan. Är du regelbunden besökare på svampguiden kan du skapa ett konto för att slippa fylla i namn och säkerhetsfrågor varje gång du postar ett nytt inlägg. Välkommen att logga in eller skapa nytt konto. Det är gratis!
Välj bild…
Ladda hem Svampguiden till din telefon!
Available in Google Play
Rekommenderat Svampguiden rekommenderar Kaffe.se för dig som vill ha riktigt gott kaffe med dig ut i svampskogen
Ny Version! Svampguiden+ är en ny och uppdaterad app för iPhone och iPad som nu äntligen också finns tillgänglig för dig som har Android!
Svamptork finns att köpa på svamp.se
Identifiera arter med hjälp av kameran i din iPhone