0 283 visningar

2 svar

liten jättetrattskivlig

Bo E

24 aug 2012 kl. 13:31

...tror jag att detta är
vad tror ni ?

Växte i grupp men de större var ankomna av snigel

äter ni jättetrattskivling ?

vill minnas att den omvärderats men nu var det ett tag sen den var uppe på guiden så det vore kul att höra lite nya rön om den

mild aptitlig doft, lite åt vårmusseronhållet

foto: Bo E-son

0

Bo E

24 aug 2012 kl. 13:36

nytt försök med bilderna…

foto: Bo E-son

0

Karl S

24 aug 2012 kl. 21:45

Det kan nog vara jättetratting, den verkar gå till just nu. Har hittat den 2 ggr dom sista dagarna (Dalarna). Om du väntat lite hade den blivit jättestor 8=)

Jag tror jag har skrivit om den på forumet, att jag provat att äta den en gång och haft en svår natt med illamående etc. Nu vill jag kräkas bara jag känner lukten. Det är nog individuellt, för andra påstår sig gilla att äta den.

Svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan

OBS! Formuläret nedan är till för att svara på frågan i tråden ovan. Håll dig till ämnet och den ursprungliga frågan när du skriver ett svar. SKAPA ETT NYTT INLÄGG om du istället vill ställa en ny fråga eller starta diskussion i ett annat ämne. Olämpliga inlägg som inte följer forumreglerna kan komma att raderas.
Du är inte inloggad, men kan svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan ändå genom att fylla i formuläret nedan. Är du regelbunden besökare på svampguiden kan du skapa ett konto för att slippa fylla i namn och säkerhetsfrågor varje gång du postar ett nytt inlägg. Välkommen att logga in eller skapa nytt konto. Det är gratis!
Välj bild…
Ladda hem Svampguiden till din telefon!
Available in Google Play
Rekommenderat Svampguiden rekommenderar Kaffe.se för dig som vill ha riktigt gott kaffe med dig ut i svampskogen
Ny Version! Svampguiden+ är en ny och uppdaterad app för iPhone och iPad som nu äntligen också finns tillgänglig för dig som har Android!
Svamptork finns att köpa på svamp.se
Identifiera arter med hjälp av kameran i din iPhone