0 134 visningar

1 svar

luktar gott

Ylva Nilsson

12 okt 2003 kl. 13:23

Jag har hittat en svamp som växer i klunga vid foten av ekar. Den har mörkbrun hatt som är oregelbunden till formen. Under hatten är den vit eller kanske gräddvit och har små “hål”, inte skivor eller rör. Foten är oxå vit / gräddvit och den luktar mycket svampig och gott. Vad är detta och går den att äta?

0

Hans von Eichwald

18 okt 2003 kl. 13:51

Det verkar vara korallticka - Grifola frondosa(om den har massor med små hattar), bild finns i databasen här. Om Du bor i skåne och hattarna är större och färre kan det också vara jätteticka - Meripilus giganteus. Det finns även en mycket sällsynt hatticka - Polyporus umbellatus, som har mer regelbundna hattar med smal fot på varje. Ingen av dessa är giftiga men brukar anses som oätliga p.g.a. seghet eller att man inte ska äta sällsynta svampar.

Svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan

OBS! Formuläret nedan är till för att svara på frågan i tråden ovan. Håll dig till ämnet och den ursprungliga frågan när du skriver ett svar. SKAPA ETT NYTT INLÄGG om du istället vill ställa en ny fråga eller starta diskussion i ett annat ämne. Olämpliga inlägg som inte följer forumreglerna kan komma att raderas.
Du är inte inloggad, men kan svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan ändå genom att fylla i formuläret nedan. Är du regelbunden besökare på svampguiden kan du skapa ett konto för att slippa fylla i namn och säkerhetsfrågor varje gång du postar ett nytt inlägg. Välkommen att logga in eller skapa nytt konto. Det är gratis!
Välj bild…
Ladda hem Svampguiden till din telefon!
Available in Google Play
Rekommenderat Svampguiden rekommenderar Kaffe.se för dig som vill ha riktigt gott kaffe med dig ut i svampskogen
Ny Version! Svampguiden+ är en ny och uppdaterad app för iPhone och iPad som nu äntligen också finns tillgänglig för dig som har Android!
Svamptork finns att köpa på svamp.se
Identifiera arter med hjälp av kameran i din iPhone