0 332 visningar

4 svar

Vilken kremla?

Jonas

28 okt 2012 kl. 17:39

Denna kremla hittade jag på västkusten i en kyrkågård i år. Den väste vid ek och björk. Långt borta fanns det också tall. Köttet rodnar först och svartnar sedan. Smaken var inte särskilt skarp. Hoppas någon känner till den!

0

"JAS" Helsingborg

28 okt 2012 kl. 17:59

Kan det vara svedkremla kanske?

0

"JAS" Helsingborg

28 okt 2012 kl. 18:18

Kanske inte, såg inte att du skrev “inte så skarp”.

0

Irene A

28 okt 2012 kl. 20:04

När hattfärgen är såpass grå, och svampen rodnar innan den svartnar, finns det två i Funga Nordica att välja på, acrifolia och anthracina.
Men där nämns också att det kan vara ett komplex med fler arter, några med mild smak..

0

Jonas

28 okt 2012 kl. 21:30

Tack JAS och Irene

Jag misstänkte att dom inte skulla vara så enkla att artbestämma…

Svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan

OBS! Formuläret nedan är till för att svara på frågan i tråden ovan. Håll dig till ämnet och den ursprungliga frågan när du skriver ett svar. SKAPA ETT NYTT INLÄGG om du istället vill ställa en ny fråga eller starta diskussion i ett annat ämne. Olämpliga inlägg som inte följer forumreglerna kan komma att raderas.
Du är inte inloggad, men kan svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan ändå genom att fylla i formuläret nedan. Är du regelbunden besökare på svampguiden kan du skapa ett konto för att slippa fylla i namn och säkerhetsfrågor varje gång du postar ett nytt inlägg. Välkommen att logga in eller skapa nytt konto. Det är gratis!
Välj bild…
Ladda hem Svampguiden till din telefon!
Available in Google Play
Rekommenderat Svampguiden rekommenderar Kaffe.se för dig som vill ha riktigt gott kaffe med dig ut i svampskogen
Ny Version! Svampguiden+ är en ny och uppdaterad app för iPhone och iPad som nu äntligen också finns tillgänglig för dig som har Android!
Svamptork finns att köpa på svamp.se
Identifiera arter med hjälp av kameran i din iPhone