0 315 visningar

6 svar

Dagens svamp m.m.

Jan A, Uppsala

3 nov 2012 kl. 16:03

I det massiva dagsmörkret traskade jag upp till lunden för att hälsa på de små på almlågor, almstubbar m.m.

Den c 8 mm lilla på första bilden är äkta - ingen pumpprodukt!  Jag kommer givetvis att försöka följa den genom liven – svampens och mitt, men har någon ett förslag redan nu? 
Ovanför svampen finns mängder av små orange saker - som jag tyvärr upptäckte först hemma!…
Den vackra laven på bild 2 bor på ett naket tallstubbrotben på betesmarken och bild tre är med för att visa Karin att jag vet att den heter asporangelav (även om denna som vanligt bor på en alm).
Mossan är också riktigt söt, tycker jag!

0

Tony S

4 nov 2012 kl. 01:15

2:an är stocklav. Är oftast lite mer mintgrön.

0

Jan A, Uppsala

4 nov 2012 kl. 07:58

Tack Tony! Den här hade “ingen som helst färg” - var bara ljust vitgråvit.

0

Tony S

4 nov 2012 kl. 10:16

Då kan det istället vara vedlav, Parmeliopsis hyperopta. Båda är vanliga och växer ofta sida vid sida.

0

Jan A, Uppsala

4 nov 2012 kl. 10:39

Så kan det nog vara - och så växer de t.o.m. i Roland M/Lavar…

0

Karin W

4 nov 2012 kl. 20:18

Mossan är trubbhättemossa.

0

Jan A, Uppsala

4 nov 2012 kl. 21:38

Tack Karin - inget fynd artportalsrapporterat från min sida av U-a k:n!

Svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan

OBS! Formuläret nedan är till för att svara på frågan i tråden ovan. Håll dig till ämnet och den ursprungliga frågan när du skriver ett svar. SKAPA ETT NYTT INLÄGG om du istället vill ställa en ny fråga eller starta diskussion i ett annat ämne. Olämpliga inlägg som inte följer forumreglerna kan komma att raderas.
Du är inte inloggad, men kan svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan ändå genom att fylla i formuläret nedan. Är du regelbunden besökare på svampguiden kan du skapa ett konto för att slippa fylla i namn och säkerhetsfrågor varje gång du postar ett nytt inlägg. Välkommen att logga in eller skapa nytt konto. Det är gratis!
Välj bild…
Ladda hem Svampguiden till din telefon!
Available in Google Play
Rekommenderat Svampguiden rekommenderar Kaffe.se för dig som vill ha riktigt gott kaffe med dig ut i svampskogen
Ny Version! Svampguiden+ är en ny och uppdaterad app för iPhone och iPad som nu äntligen också finns tillgänglig för dig som har Android!
Svamptork finns att köpa på svamp.se
Identifiera arter med hjälp av kameran i din iPhone