Fann denna svamp på en omkullfallen död ek den 3 november i år i Gäddeholm, Västerås. Fick det till ockraporing Junghuhnia nitida med hjälp av Ryman-Holmåsens Svampar. Verkar det OK?
Fick denna till Ockraporing Junghuhnia nitida. Stämmer det?
Intressant! Färgen på ockraporing i boken Svampar är alltså rätt otypisk? Tittade i Artportalen på bilder av Stor hjortticka (fanns inga på Liten hjortticka) och fann en bild från Västmanland som till färgen liknande mina: http://artportalen.se/plants/gallery_imageinfo.asp?imageid=382553
OBS! Formuläret nedan är till för att svara på frågan i tråden ovan. Håll dig till ämnet och den ursprungliga frågan när du skriver ett svar. SKAPA ETT NYTT INLÄGG om du istället vill ställa en ny fråga eller starta diskussion i ett annat ämne. Olämpliga inlägg som inte följer forumreglerna kan komma att raderas.