0 278 visningar

3 svar

Gelésvampar-bestämningshjälp

Lars Ekqvist

25 nov 2012 kl. 09:22

Misslyckat! Nytt försök!

0

"JAS" Helsingborg

25 nov 2012 kl. 09:36

Alla dina bilder skulle kunna vara, Vedplätt, Dacrymyces stillatus.

0

Irene A

25 nov 2012 kl. 10:01

Håller med om vedplätt på första bilden, inte så säker på de andra. I bild två är det i alla fall någon annan art av Dacrymyces.

0

Lars Ekqvist

25 nov 2012 kl. 11:55

OK! Tur att jag frågade!
Det mellersta fotot är från april, den understa är hittad i september.
Den har jag länge räknat som Ditiola radicata, men blev misstänksam eftersom foten har samma färg som översidan.
Båda från Strängnästrakten.

Svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan

OBS! Formuläret nedan är till för att svara på frågan i tråden ovan. Håll dig till ämnet och den ursprungliga frågan när du skriver ett svar. SKAPA ETT NYTT INLÄGG om du istället vill ställa en ny fråga eller starta diskussion i ett annat ämne. Olämpliga inlägg som inte följer forumreglerna kan komma att raderas.
Du är inte inloggad, men kan svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan ändå genom att fylla i formuläret nedan. Är du regelbunden besökare på svampguiden kan du skapa ett konto för att slippa fylla i namn och säkerhetsfrågor varje gång du postar ett nytt inlägg. Välkommen att logga in eller skapa nytt konto. Det är gratis!
Välj bild…
Ladda hem Svampguiden till din telefon!
Available in Google Play
Rekommenderat Svampguiden rekommenderar Kaffe.se för dig som vill ha riktigt gott kaffe med dig ut i svampskogen
Ny Version! Svampguiden+ är en ny och uppdaterad app för iPhone och iPad som nu äntligen också finns tillgänglig för dig som har Android!
Svamptork finns att köpa på svamp.se
Identifiera arter med hjälp av kameran i din iPhone