0 363 visningar

6 svar

Sista vedtickan....

Edward Kapusta

6 jan 2013 kl. 19:28

Här ett collage av samma svamp

För artbestämning

0

"JAS" Helsingborg

6 jan 2013 kl. 23:35

Svårt att se om den har porer men den verkar rätt slät på undersidan och jag skulle kunna tänka mig att det är Sammetsskinn, Stereum subtomentosum.
Det är alltid bra att ha en närbild på undersidan då är det lite lättare att se om det är ett skin eller en ticka.

0

Edward Kapusta

7 jan 2013 kl. 10:01

Tack för dina insatser!
Denna ticka har mycket små och täta porer.

0

Hans v E

7 jan 2013 kl. 10:28

Snarare zonticka

0

"JAS" Helsingborg

7 jan 2013 kl. 10:54

Håller med Hans, jag var nog lite trött i gårkväll och jag såg inte din andra bild!?

0

Irene A

7 jan 2013 kl. 11:46

Den ser väldigt tunnköttig ut (mycket små och täta porer dessutom..), är inte sidenticka tänkbar här också då?

0

Margaretha Liebmann

7 jan 2013 kl. 19:53

Jag vill nog säga Bjerkandera fumosa. Har du möjlighet att skära igenom en svamp ska den ha en tunn svart linje mellan kött och porer.

Svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan

OBS! Formuläret nedan är till för att svara på frågan i tråden ovan. Håll dig till ämnet och den ursprungliga frågan när du skriver ett svar. SKAPA ETT NYTT INLÄGG om du istället vill ställa en ny fråga eller starta diskussion i ett annat ämne. Olämpliga inlägg som inte följer forumreglerna kan komma att raderas.
Du är inte inloggad, men kan svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan ändå genom att fylla i formuläret nedan. Är du regelbunden besökare på svampguiden kan du skapa ett konto för att slippa fylla i namn och säkerhetsfrågor varje gång du postar ett nytt inlägg. Välkommen att logga in eller skapa nytt konto. Det är gratis!
Välj bild…
Ladda hem Svampguiden till din telefon!
Available in Google Play
Rekommenderat Svampguiden rekommenderar Kaffe.se för dig som vill ha riktigt gott kaffe med dig ut i svampskogen
Ny Version! Svampguiden+ är en ny och uppdaterad app för iPhone och iPad som nu äntligen också finns tillgänglig för dig som har Android!
Svamptork finns att köpa på svamp.se
Identifiera arter med hjälp av kameran i din iPhone