0 320 visningar

5 svar

Behöver hjälp

Lena M

24 maj 2013 kl. 08:01

Vad är det för liten svamp som växer vid vägkanten, grusväg?
Doft, smak påminner om vårmusseronens, lite mjölaktig .

Liten brunorange svamp

0

Irene A

24 maj 2013 kl. 08:21

Det är svedjetrattskivling, Clitocybe sinopica, inte svår att känna igen på lukten och färgkontrasten mellan skivorna och resten av svampen. Den brukar titta upp tidigt på säsongen.

0

Lena M

24 maj 2013 kl. 08:30

Tack Irene !
Jag gick igenom alla böcker utan resultat :).
I.a.f så blir man glad när man påträffar någon svamp, det är väldigt artfattigt.

0

Lena M

26 maj 2013 kl. 07:54

Nytt frågetecken från igår. Växte på kalhygge, bränd mark. Kände ingen doft och mild smak kanske aningen sötaktig ?
Någon trattskivling, navling eller vad ?

Kopparglänsande brun svamp ?

0

Irene A

26 maj 2013 kl. 14:45

En Lyophyllum (Tephrocybe), stybb- eller kolgråskivling tror jag.

0

Lena M

26 maj 2013 kl. 18:44

Lustigt, av alla svampar jag tittat på hade jag markerat för ev.kolgråskivling. “Det tar sig sa mordbrännarn” . Börjar så smått hitta lite i denna djungel. Tack för hjälpen Irene.

Svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan

OBS! Formuläret nedan är till för att svara på frågan i tråden ovan. Håll dig till ämnet och den ursprungliga frågan när du skriver ett svar. SKAPA ETT NYTT INLÄGG om du istället vill ställa en ny fråga eller starta diskussion i ett annat ämne. Olämpliga inlägg som inte följer forumreglerna kan komma att raderas.
Du är inte inloggad, men kan svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan ändå genom att fylla i formuläret nedan. Är du regelbunden besökare på svampguiden kan du skapa ett konto för att slippa fylla i namn och säkerhetsfrågor varje gång du postar ett nytt inlägg. Välkommen att logga in eller skapa nytt konto. Det är gratis!
Välj bild…
Ladda hem Svampguiden till din telefon!
Available in Google Play
Rekommenderat Svampguiden rekommenderar Kaffe.se för dig som vill ha riktigt gott kaffe med dig ut i svampskogen
Ny Version! Svampguiden+ är en ny och uppdaterad app för iPhone och iPad som nu äntligen också finns tillgänglig för dig som har Android!
Svamptork finns att köpa på svamp.se
Identifiera arter med hjälp av kameran i din iPhone