0 449 visningar

8 svar

Mer hjälp behöver jag

"JAS" Helsingborg

27 maj 2013 kl. 20:01

nu är det en ticka på granlåga. Tyvärr är färgen inte riktigt så vit och heller inte så gul-rosa något däremellan så blir det bra.

0

"JAS" Helsingborg

27 maj 2013 kl. 20:06

Så har jag en liten mätarlarv som någon kanske har en susning om och så kan ni ju gissa vad det är på de andra bilderna ;)

0

Irene A

27 maj 2013 kl. 21:15

Tickan ser ut som knölticka tycker jag. Har ingen aning om larven.

Ska jag gissa på det sista..? Någon sorts fröskal, foderblad eller liknande, med vattendroppar i/bakom? Vackert är det i alla fall!

0

Jan A, Uppsala

27 maj 2013 kl. 22:16

Bokknoppfjäll tycker jag, ser ingen god mätarlarv…

0

"JAS" Helsingborg

27 maj 2013 kl. 23:18

Javisst är det bokknoppfjäll med kondensvatten i. God vet jag inte om larven är men den ligger på bokbladet och nog “mätte” den innan den blev förskräkt av att jag tog i pinnen den mätte och la sig livlös på bladet. Humm tickan påminner mig inte om de knöltickor jag sett tidigare men du har kanske som vanligt rätt Irene.

0

hg

28 maj 2013 kl. 08:55

Ser ut som gråporing, en “kameleontisk” art -ung grå med vit kant,  gammal gultonad- med många namn, f n Cinereomyces lindbladii.

0

"JAS" Helsingborg

29 maj 2013 kl. 21:37

Cinereomyces lindbladii är ett bra förslag tycker jag, har kollekt så jag får se om någon kan hjälpa mig med den senare.

0

Birgitta D

31 maj 2013 kl. 23:42

När vi gick svampkunskap 1V fick vi lära oss att kmölticka sitter hårt mot underlaget, timmericka är lätta att lossa. Jag kan inte döma efter foton.  Kram

0

Tony S

4 jun 2013 kl. 16:22

Tror också på knölticka.

Svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan

OBS! Formuläret nedan är till för att svara på frågan i tråden ovan. Håll dig till ämnet och den ursprungliga frågan när du skriver ett svar. SKAPA ETT NYTT INLÄGG om du istället vill ställa en ny fråga eller starta diskussion i ett annat ämne. Olämpliga inlägg som inte följer forumreglerna kan komma att raderas.
Du är inte inloggad, men kan svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan ändå genom att fylla i formuläret nedan. Är du regelbunden besökare på svampguiden kan du skapa ett konto för att slippa fylla i namn och säkerhetsfrågor varje gång du postar ett nytt inlägg. Välkommen att logga in eller skapa nytt konto. Det är gratis!
Välj bild…
Ladda hem Svampguiden till din telefon!
Available in Google Play
Rekommenderat Svampguiden rekommenderar Kaffe.se för dig som vill ha riktigt gott kaffe med dig ut i svampskogen
Ny Version! Svampguiden+ är en ny och uppdaterad app för iPhone och iPad som nu äntligen också finns tillgänglig för dig som har Android!
Svamptork finns att köpa på svamp.se
Identifiera arter med hjälp av kameran i din iPhone