0 422 visningar

4 svar

större ljus svamp i gräsmatta

Buffy

28 maj 2013 kl. 13:24

Dessa svampar brukar växa i en gräsmatta utanför en ligusterhäck på våren. Någon som känner igen dem? Har lagt ut dem på ett vitt och ett svart papper för sporprov, men det är inte färdigt än.

Tusenskönan är med som storleksreferens. Det är en normalstor tusensköna.

0

Buffy

28 maj 2013 kl. 16:20

Sporpulvret är rosa. Kan det vara bolmörtskivling?

0

klas jaederfeldt

28 maj 2013 kl. 18:28

kan vara mörk rödskivling

0

buffy

29 maj 2013 kl. 08:32

Det kan stämma, det har legat en äppleodling där och det finns många gamla aplar kvar.

0

karl erik

2 jun 2013 kl. 21:51

hittade mängder idag på en strandäng i bohuslän——torde vara någon av de här rödlingarna, men hur skiljer man dem åt? Ätliga? De luktar gott! mellan vårmusseron och champinjon….var finns någon info om entolomorna?

Svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan

OBS! Formuläret nedan är till för att svara på frågan i tråden ovan. Håll dig till ämnet och den ursprungliga frågan när du skriver ett svar. SKAPA ETT NYTT INLÄGG om du istället vill ställa en ny fråga eller starta diskussion i ett annat ämne. Olämpliga inlägg som inte följer forumreglerna kan komma att raderas.
Du är inte inloggad, men kan svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan ändå genom att fylla i formuläret nedan. Är du regelbunden besökare på svampguiden kan du skapa ett konto för att slippa fylla i namn och säkerhetsfrågor varje gång du postar ett nytt inlägg. Välkommen att logga in eller skapa nytt konto. Det är gratis!
Välj bild…
Ladda hem Svampguiden till din telefon!
Available in Google Play
Rekommenderat Svampguiden rekommenderar Kaffe.se för dig som vill ha riktigt gott kaffe med dig ut i svampskogen
Ny Version! Svampguiden+ är en ny och uppdaterad app för iPhone och iPad som nu äntligen också finns tillgänglig för dig som har Android!
Svamptork finns att köpa på svamp.se
Identifiera arter med hjälp av kameran i din iPhone