Får inte rätt på denna hätta, kanske någon annan känner igen den? Den är helt vit, men på äldre fruktkroppar blir ibland toppen svagt gul, och skivorna färgas svagt rosa. Hatten klocklik ca 2 cm bred, foten 5-6 cm lång, 2 mm bred. Sporer cylindriska 8-11 x 4-5 my, tunnväggiga och med en stor oljedroppe som upptar ca 1/3-1/2 av sporen. Växer i knippen på låga, troligen bok, i rik bäckmiljö. Hittar inget som stämmer, så kan det vara en albinoform av någon annan art, men i så fall vilken?
På någon av bilderna ses även några fruktkroppar av gulfotshätta, Mycena renati.
Tack Ingvild, jag får kanske prova det.
Bo, dina fynd är nog heller inte helt lätta att bestämma i efterhand. Men det finns flera arter som skulle kunna passa med det växtsättet, bl.a. Mycena olida.
http://home.online.no/~araronse/Mycenakey/olida.htm
OBS! Formuläret nedan är till för att svara på frågan i tråden ovan. Håll dig till ämnet och den ursprungliga frågan när du skriver ett svar. SKAPA ETT NYTT INLÄGG om du istället vill ställa en ny fråga eller starta diskussion i ett annat ämne. Olämpliga inlägg som inte följer forumreglerna kan komma att raderas.