0 482 visningar

6 svar

Stor Vargmjölk?

EG

14 jul 2013 kl. 14:05

Växte på en lönn där det också fanns silkesslidskivling

0

Lena M

14 jul 2013 kl. 18:59

Oj, hur stora var de ?

0

EG

15 jul 2013 kl. 09:05

De var mellan 2-5 cm ca
Växte ung 1,5 m upp på stammen av lönnen
Har aldrig sett dessa tidigare

0

Tony S

15 jul 2013 kl. 15:49

Har heller aldrig sett den arten, men nog ser det ut att stämma.

0

EG

15 jul 2013 kl. 16:03

Tack för svaret var inte helt säker

0

"JAS" Helsingborg

17 jul 2013 kl. 12:22

Skumt det där med Stor Vargmjölk och silkesslidskivling, vargmjölken måste gilla något med/hos silkesslidskivling. Jag har heller inte sett arten, många fynd verkar vara bundna till skogslönn och det har vi inte så gått om i sydskåne.

0

Elisabeth Jansson

21 jul 2013 kl. 23:57

Grattis till ovanligt fynd en ny svamp till för kommunen

Svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan

OBS! Formuläret nedan är till för att svara på frågan i tråden ovan. Håll dig till ämnet och den ursprungliga frågan när du skriver ett svar. SKAPA ETT NYTT INLÄGG om du istället vill ställa en ny fråga eller starta diskussion i ett annat ämne. Olämpliga inlägg som inte följer forumreglerna kan komma att raderas.
Du är inte inloggad, men kan svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan ändå genom att fylla i formuläret nedan. Är du regelbunden besökare på svampguiden kan du skapa ett konto för att slippa fylla i namn och säkerhetsfrågor varje gång du postar ett nytt inlägg. Välkommen att logga in eller skapa nytt konto. Det är gratis!
Välj bild…
Ladda hem Svampguiden till din telefon!
Available in Google Play
Rekommenderat Svampguiden rekommenderar Kaffe.se för dig som vill ha riktigt gott kaffe med dig ut i svampskogen
Ny Version! Svampguiden+ är en ny och uppdaterad app för iPhone och iPad som nu äntligen också finns tillgänglig för dig som har Android!
Svamptork finns att köpa på svamp.se
Identifiera arter med hjälp av kameran i din iPhone