0 1124 visningar

3 svar

blek ostronmussling ?

Bo E

22 jul 2013 kl. 15:17

kan dessa vara små exemplar av blek ostronmussling ?

finns det några egentliga förväxlingssvampar ?

fanns gott om dessa i Osets naturreservat i förra veckan

på fallna stammar av ask och sälg

de som inte var oåtkomliga bakom elektrifierat ko-stängsel blev mitt byte denna promenad…

foto: Bo E-son

0

Irene A

22 jul 2013 kl. 15:36

Ser så ut ja.

0

Bo E

22 jul 2013 kl. 17:30

tack för svar

ja dessa var små

men de som växte bakom elstängslet såg mer normala ut

kanske beror det på torkan, att det är olika mycket fukt och näring i olika stockar…?

ikväll blir det stekta blandade svampar i alla fall

tack oxå för alla fina rapporter på guiden det visar att hoppet inte torkat helt….

måste ut i skogen igen nån dag denna vecka då...

0

Karl S

22 jul 2013 kl. 17:55

Jag tycker fötterna ser ut att vara för centralt placerade för ostronskivling. Kan det möjligen vara Ossicaulis (vedtrattskivling)? Ät den i så fall inte.

Svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan

OBS! Formuläret nedan är till för att svara på frågan i tråden ovan. Håll dig till ämnet och den ursprungliga frågan när du skriver ett svar. SKAPA ETT NYTT INLÄGG om du istället vill ställa en ny fråga eller starta diskussion i ett annat ämne. Olämpliga inlägg som inte följer forumreglerna kan komma att raderas.
Du är inte inloggad, men kan svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan ändå genom att fylla i formuläret nedan. Är du regelbunden besökare på svampguiden kan du skapa ett konto för att slippa fylla i namn och säkerhetsfrågor varje gång du postar ett nytt inlägg. Välkommen att logga in eller skapa nytt konto. Det är gratis!
Välj bild…
Ladda hem Svampguiden till din telefon!
Available in Google Play
Rekommenderat Svampguiden rekommenderar Kaffe.se för dig som vill ha riktigt gott kaffe med dig ut i svampskogen
Ny Version! Svampguiden+ är en ny och uppdaterad app för iPhone och iPad som nu äntligen också finns tillgänglig för dig som har Android!
Svamptork finns att köpa på svamp.se
Identifiera arter med hjälp av kameran i din iPhone