0 514 visningar

4 svar

Svamp I mitten av september runt Uddevalla/Trestad

David

14 aug 2013 kl. 07:40

Hej,

Tror ni att det fortfarande kan finnas chans att hitta svamp I mitten av september? Eller är säsongen helt över?

Tack på förhand

0

Mattias Andersson

14 aug 2013 kl. 08:21

Mitten av september är högsäsong!

0

Kurt

14 aug 2013 kl. 08:44

I norra Lappland kan det ju ha kommit en del frost då, men i stora delar av landet kan man plocka svamp fram till November. Sverige är ett avlångt land

0

anithaumeå

14 aug 2013 kl. 08:47

Jag har vissa år plockat trattisar ända in i januari

0

David

14 aug 2013 kl. 08:51

Tack för de snabba och positiva svaren!
Då blir det ut i skogarna för att leta.

Svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan

OBS! Formuläret nedan är till för att svara på frågan i tråden ovan. Håll dig till ämnet och den ursprungliga frågan när du skriver ett svar. SKAPA ETT NYTT INLÄGG om du istället vill ställa en ny fråga eller starta diskussion i ett annat ämne. Olämpliga inlägg som inte följer forumreglerna kan komma att raderas.
Du är inte inloggad, men kan svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan ändå genom att fylla i formuläret nedan. Är du regelbunden besökare på svampguiden kan du skapa ett konto för att slippa fylla i namn och säkerhetsfrågor varje gång du postar ett nytt inlägg. Välkommen att logga in eller skapa nytt konto. Det är gratis!
Välj bild…
Ladda hem Svampguiden till din telefon!
Available in Google Play
Rekommenderat Svampguiden rekommenderar Kaffe.se för dig som vill ha riktigt gott kaffe med dig ut i svampskogen
Ny Version! Svampguiden+ är en ny och uppdaterad app för iPhone och iPad som nu äntligen också finns tillgänglig för dig som har Android!
Svamptork finns att köpa på svamp.se
Identifiera arter med hjälp av kameran i din iPhone