God middag.
Några av dagens fynd i de jämtländska skogarna. Funna i blandskog med företrädelsevis björk och gran. Växlande vegetation med mossa, ris och gräs.
Svamp 1 växte i klungor, nästan som stubbsvampar. Någon typ av spindelskivling, kanske?
Svamp 2 växte i små grupper lite här och var. Mycket slemmig, stam med fjäll som slutar någon centimeter innan hatten. Av slemmet att döma, slemskivling?
Svamp 3 växte i mossan. Lite trumpetsvampaktigt utseende, i alla fall på de större exemplaren, med tunn hatt och ihålig, snirklande stam. Den större är vit i mitten av hatten för att bli mer gråvit i kanterna.
Ingen av svamparna hade någon utmärkande lukt.
Hittade också mängder av blek taggsvamp, hur brukar ni tillaga den?
Svamp 2 är en spindelskivling för den har spindelnätaktigt vad det nu heter undertill. Ät absolut varken den eller nr 1, undvik alltid bruna svampar och vita om du inte är säker på dem. Där hittar man de allra giftigaste svamparna som finns och de kan orsaka irreversibla skador på lever och njurar.
Blek taggsvamp är en av de absolut godaste svamparna, jag brukar smörsteka och hälla på grädde och göra varma ugnsmackor av dem när jag har turen att hitta såna. Man kan ha tomat till. Det räcker liksom =)
Du får säkert snart bättre svar på dina 3 id-svampar, men ät dem alltså absolut inte innan dess.
Tack till er båda, Richard och Irene.
Angående sista bilden, den av Irene förmodade trattskivlingen, tycker jag den liknar den här ganska mycket:
http://www.hallandsbotan.org/bildsidor/2007_01-04/stora/clitocybe_cf_vibecina_jk_STOR.jpg
Har märkt att ni svampkunniga “förkortar” namn på vissa svampar, vaxskivling/vaxing, spindelskivling/spindling. Vad är gängse terminologi?
Undrar också om alla spindelskivlingar/spindlingar är oätliga eller giftiga?
Mycket spännande det här med svampar. Tack än en gång för att ni delar med er av era kunskaper. Blir så oerhört mycket roligare att gå i skogen när man faktiskt har ett hum om vad som växer. Ungefär som att ha en inre kartbild som blir mer och mer detaljerad.
Erik, du funderar över svenska svampnamn. Ekologisk katalog över storsvampar och myxomyceter 2 uppl. 1998 använder namn som till stor del är sanktionerade av Svenska botaniska föreningen. Spindelskivlingar kallas för spindlingar. För vaxskivlingar har
beteckningen vaxing inte accepterats.
Visst är en del spindlingar ätliga: t.ex. är rimskivling en spindling och borde kallas rimspindling. Andra spindlingar skall man undvika att äta på grund av stor förväxlingsrisk med andra arter som kan innehålla giftiga ämnen.
OBS! Formuläret nedan är till för att svara på frågan i tråden ovan. Håll dig till ämnet och den ursprungliga frågan när du skriver ett svar. SKAPA ETT NYTT INLÄGG om du istället vill ställa en ny fråga eller starta diskussion i ett annat ämne. Olämpliga inlägg som inte följer forumreglerna kan komma att raderas.