0 1359 visningar

5 svar

Lactarius quieticolor?

Kapten Hammock

2 sep 2013 kl. 22:14

Kan det vara den?

Sista bilden tagen en knapp halvtimme efter snitt. Obs den mörkare färgen på saften i gränsen mellan hatt och skivor. Detta exemplar är snittat dagen efter plockning. Färgförändringen var tydligare när jag snittade nyplockade ex, men det har jag tyvärr ingen bild på.

Lactarius quieticolor?

0

Irene A

3 sep 2013 kl. 08:44

Jag får en känsla av att det kan vara Lactarius fennoscandicus istället.

Hur såg växtmiljön ut?
Noterade du färgförändring i skadade ytor? Hos L. quieticolor ska det bli mörkrött efter ca 15-20 minuter.

0

Kapten Hammock

3 sep 2013 kl. 09:04

Väldigt grandominerat, men en tall ca 3-5 m från växtplatsen. Växte i kanten av grusväg. Morotssaften mörknande efter ca 20 min. Inte riktigt till vinrött, snarare mörkt tegelrött. Som sagt inte lika kraftig färgförändring på dygnsgamla fruktkroppar.
Det första jag reagerade på var den blå färgen under hatten.
Fyndplats Hunneberg, ganska surt tror jag

0

Irene A

3 sep 2013 kl. 10:51

Knepigt när det finns flera trädslag, men jag lutar ändå åt fennoscandicus på grund av den släta och lätt klubbformade foten.

L. quieticolor påminner i konsistensen om tallblodriska/läcker riska. Den har oftast en hård, tappformad fot med små gropar på.

Att den skulle föredra sur mark som det står i Funga Nordica håller jag inte med om. Jag har bara sett den på Gotland och är skeptisk till fynduppgifterna från Västsverige.
Tyvärr är namnet blåmjölkig riska missvisande och riskerar att alla med blått kött i hatten rapporteras som den arten, fast både fennoscandicus och semisanguifluus också brukar vara blå.

0

Kapten Hammock

3 sep 2013 kl. 13:11

Aha, jag hade för mig att fennoscandicus inte blir blå. Blir till att läsa på en gång till…
Det som fick in mig på quieticolorspåret var just den blå färgen, men även groparna på foten.
Fast den här omgången hade ju inga fotgropar.
Var nämligen på samma ställe några dagar tidigare och plockade med mig lite granblodriska och upptäckte inte förrän efter hemkomst att en del såg annorlunda ut (de var ganska små då, så det må vara förlåtet).
De var blå i hatten och hade gropar på foten.
Därför åkte jag tillbaka för att se om jag hittade dem igen, och det är de jag fann då som är på bilderna. Har inga bilder på de jag hittade först.
Jag kan inte svära på att dessa är plockade på exakt samma ställe som de första, men i alla fall inte särskilt långt ifrån. Kan hända att båda arterna finns där.
Båda är iaf rapporterade från Hunneberg, men ingen från den delen av berget.

0

Jonas, Schweiz

3 sep 2013 kl. 23:43

Fina bilder! Och trevligt med svampar som inte finns i Schweiz ;-)

Svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan

OBS! Formuläret nedan är till för att svara på frågan i tråden ovan. Håll dig till ämnet och den ursprungliga frågan när du skriver ett svar. SKAPA ETT NYTT INLÄGG om du istället vill ställa en ny fråga eller starta diskussion i ett annat ämne. Olämpliga inlägg som inte följer forumreglerna kan komma att raderas.
Du är inte inloggad, men kan svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan ändå genom att fylla i formuläret nedan. Är du regelbunden besökare på svampguiden kan du skapa ett konto för att slippa fylla i namn och säkerhetsfrågor varje gång du postar ett nytt inlägg. Välkommen att logga in eller skapa nytt konto. Det är gratis!
Välj bild…
Ladda hem Svampguiden till din telefon!
Available in Google Play
Rekommenderat Svampguiden rekommenderar Kaffe.se för dig som vill ha riktigt gott kaffe med dig ut i svampskogen
Ny Version! Svampguiden+ är en ny och uppdaterad app för iPhone och iPad som nu äntligen också finns tillgänglig för dig som har Android!
Svamptork finns att köpa på svamp.se
Identifiera arter med hjälp av kameran i din iPhone