Jag använder en skotork som värmeblås och så lägger jag svampen på tidning (Mycket omstritt, helt förkastligt enligt somliga och ok enligt andra.) Jag byter tidning ofta medan svampen fortfarande är blöt/fuktig. Vänder även på svampen ganska ofta. Jag gör det hela i ljust rum så mörker är i mitt tycke inget som behövs vid själva torkningen.
lägg dom på en tidning och glöm allt om värmeblås. vissa trattkanterleller blir lite blöta och svarta men låt demligga kvar eller flytta dem bara till en torrare del av tidningspappret. ingen anledning att byta tidningspapper. undertecknad har torkat ca 500 liter trattkantareller de senaste 8 åren med mycket gott resultat. t o m i en ouppvärmd källare ett år när där var mycket som skulle torkas.
Lite nyfiken på varför det skulle vara dåligt med tidningspapper, Ina, har aldrig hört det, kan du berätta varför är du snäll?
Angåenden ljuset så är det alltid så att man skall försöka undvika att utsätta tex krydder för ljus, eftersom det kan förtöra/misnka smaken, men det är kanske lite överkurs, brukar själv bara torka på tidningspapper och sedan en sluttork i ugnen, för att sedan förvara mörkt ohc i en väl försluten burk. Men det finns säkert tusen sätt och teori, pröva dig fram och se vad du själv tycker fungerar bäst.
En del av svampen ruttnar helt enkelt om man inte ser till att tidningen är torr. När jag torkar så “byter jag på svampen” när tidnignen blivit blöt - upp till 4 ggr de första timmarna och utnyttjar på så sätt tidningspapprets uppsugningsförmåga.
I början av svampplockarkarriären gjorde jag inte så och fick ganska stora mängder svamp som blev mörkbrun, sladdrig och illaluktande. Var tvungen att kasta bort ganska många timmars plockarbete.
OBS! Detta är mina egna erfarenheter och inte några vedertagna sanningar! :o)
Att jag måste byta tidning kan förmodligen vara delvis beroende på att jag har ganska ont om utrymme och därför måste lägga svampen tätare än jag skulle vilja…
...bara personlig “skåpmat” som sagt… :D
Men nu tycker jag att “min” metod funkar perfekt! Ingen extra utrustning som tar plats heller, utan bara att hämta tidning i pannhuset och plocka loss skotorken från väggen i hallen när trattarna går till!!!
OBS! Formuläret nedan är till för att svara på frågan i tråden ovan. Håll dig till ämnet och den ursprungliga frågan när du skriver ett svar. SKAPA ETT NYTT INLÄGG om du istället vill ställa en ny fråga eller starta diskussion i ett annat ämne. Olämpliga inlägg som inte följer forumreglerna kan komma att raderas.