0 332 visningar

3 svar

äta eller inte äta

Michael Semjaniv

29 sep 2013 kl. 21:50

Vad är detta?

????

0

Irene A

29 sep 2013 kl. 22:34

Vit tuvskivling - inte rekommenderad som matsvamp

0

Kurt

30 sep 2013 kl. 07:09

Man skall aldrig äta svamp som man inte vet vad det är.

0

Bo E

30 sep 2013 kl. 16:10

googla på vit tuvskivling

det gjorde jag och hittade flera olika rön av engelska och amerikanska forskare

en del höjde den till skyarna som rena hälsokosten
andra varnade för att den kan orsaka genetiska störningar

summan av detta blev att jag provsmakade en liten mängd och sedan avstod
tror inte jag kommer att äta den igen om inte forskning dementerar varningarna

Svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan

OBS! Formuläret nedan är till för att svara på frågan i tråden ovan. Håll dig till ämnet och den ursprungliga frågan när du skriver ett svar. SKAPA ETT NYTT INLÄGG om du istället vill ställa en ny fråga eller starta diskussion i ett annat ämne. Olämpliga inlägg som inte följer forumreglerna kan komma att raderas.
Du är inte inloggad, men kan svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan ändå genom att fylla i formuläret nedan. Är du regelbunden besökare på svampguiden kan du skapa ett konto för att slippa fylla i namn och säkerhetsfrågor varje gång du postar ett nytt inlägg. Välkommen att logga in eller skapa nytt konto. Det är gratis!
Välj bild…
Ladda hem Svampguiden till din telefon!
Available in Google Play
Rekommenderat Svampguiden rekommenderar Kaffe.se för dig som vill ha riktigt gott kaffe med dig ut i svampskogen
Ny Version! Svampguiden+ är en ny och uppdaterad app för iPhone och iPad som nu äntligen också finns tillgänglig för dig som har Android!
Svamptork finns att köpa på svamp.se
Identifiera arter med hjälp av kameran i din iPhone