Jag har hittat en svamp i vår äng som liknar en kantarell. Den har inte “uppvikt” hatt. Det som var genomgående för alla exemplar är att de har en blekt kant längst ut på hatten runt om. Har inte hittat denna svamp på någon bild i bok/ på nätet. Vet någon?
mvh
det är lite osäkert hur du menar tycker jag
enligt rubriken är det en kantarell med blekt kant
det är inte alls ovanligt att svampar ändrar färg på hatten vid uttorkning och denna torrsommar kan man se väldigt mycket torkskadad svamp
men i inlägget antyder du att det är något annat som bara liknar en kantarell
det är inte möjligt att ha några förslag på den utan att åtminstone se en bild
mvh
OBS! Formuläret nedan är till för att svara på frågan i tråden ovan. Håll dig till ämnet och den ursprungliga frågan när du skriver ett svar. SKAPA ETT NYTT INLÄGG om du istället vill ställa en ny fråga eller starta diskussion i ett annat ämne. Olämpliga inlägg som inte följer forumreglerna kan komma att raderas.