0 308 visningar

3 svar

Leccinum med annorlunda utseende/reaktion!

Jan A, Uppsala

2 okt 2013 kl. 21:54

Den här, som jag idag uppifrån trodde vara en ”vanlig” björksopp, visade sig vara lite annorlunda i fotköttsfärgförändringen. Den växte hemma på tomten, på samma gräsmatteområde som tidigare år frambringat bl.a. gul strävsopp och björksopp. Inom räckhåll finns björk, ek, gran, rosenkvitten, körsbär, ask m.m.  Men vilken strävsopp är denna?

0

Jonas, Schweiz

3 okt 2013 kl. 12:00

“lite annorlunda i fotköttsfärgförändringen”. Och hur ändrade den färg? Tycker att det ser ut som vanlig L. scabrum, men dom är ju ganska svåra ibland!

0

Jan A, Uppsala

3 okt 2013 kl. 12:31

Inga problem för mig att se den orangeaktiga färgen i gnagen.
Men att det står i “böckerna” att scabrum inte ändrar färg är inte helt sant. Så jag tror också att det är en sån, men något annorlunda.;)
Valda delar ligger dock just nu i kollekttorken, snart torra…

0

Jonas, Schweiz

3 okt 2013 kl. 14:08

Tycker det är ganska typiskt att fotbasen hos scabrum kan bli orange. Men konstigt att det inte stor i böckerna…

Svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan

OBS! Formuläret nedan är till för att svara på frågan i tråden ovan. Håll dig till ämnet och den ursprungliga frågan när du skriver ett svar. SKAPA ETT NYTT INLÄGG om du istället vill ställa en ny fråga eller starta diskussion i ett annat ämne. Olämpliga inlägg som inte följer forumreglerna kan komma att raderas.
Du är inte inloggad, men kan svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan ändå genom att fylla i formuläret nedan. Är du regelbunden besökare på svampguiden kan du skapa ett konto för att slippa fylla i namn och säkerhetsfrågor varje gång du postar ett nytt inlägg. Välkommen att logga in eller skapa nytt konto. Det är gratis!
Välj bild…
Ladda hem Svampguiden till din telefon!
Available in Google Play
Rekommenderat Svampguiden rekommenderar Kaffe.se för dig som vill ha riktigt gott kaffe med dig ut i svampskogen
Ny Version! Svampguiden+ är en ny och uppdaterad app för iPhone och iPad som nu äntligen också finns tillgänglig för dig som har Android!
Svamptork finns att köpa på svamp.se
Identifiera arter med hjälp av kameran i din iPhone