0 622 visningar

3 svar

Kremla

SvenD

4 okt 2013 kl. 22:08

Någon som har något namnförslag på denna kremla? Hatt 8 cm, blålila, mörkare mitt, lameller gulaktiga - urnupna, fot vit.Mild smak.  Växte i blandskog med mest björk vid kärrkant.

0

Jonas, Schweiz

4 okt 2013 kl. 22:13

Hej Sven!

Russula turci?

0

mumrik

4 okt 2013 kl. 22:28

Tycker den är väldigt lik mandelkremla jag. Men jag brukar ha fel, så det är inget att bry sig om.
http://svampguiden.com/art/visa/Russula_integra

0

SvenD

4 okt 2013 kl. 23:16

Tack för tips!
R.turci? Ja, kanske, men jag saknar jodoformlukten på foten samt att den växer väl mest med tall.
R.integra har väl inte riktigt den nästan pruinösa hatten som min svamp.
(Mumrik: du är inte ensam om att ofta ha fel! Det hör liksom till när man jobbar med artbestämning. Det är bara att ta nya tag - man lär sig lite mer varje gång!)

Svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan

OBS! Formuläret nedan är till för att svara på frågan i tråden ovan. Håll dig till ämnet och den ursprungliga frågan när du skriver ett svar. SKAPA ETT NYTT INLÄGG om du istället vill ställa en ny fråga eller starta diskussion i ett annat ämne. Olämpliga inlägg som inte följer forumreglerna kan komma att raderas.
Du är inte inloggad, men kan svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan ändå genom att fylla i formuläret nedan. Är du regelbunden besökare på svampguiden kan du skapa ett konto för att slippa fylla i namn och säkerhetsfrågor varje gång du postar ett nytt inlägg. Välkommen att logga in eller skapa nytt konto. Det är gratis!
Välj bild…
Ladda hem Svampguiden till din telefon!
Available in Google Play
Rekommenderat Svampguiden rekommenderar Kaffe.se för dig som vill ha riktigt gott kaffe med dig ut i svampskogen
Ny Version! Svampguiden+ är en ny och uppdaterad app för iPhone och iPad som nu äntligen också finns tillgänglig för dig som har Android!
Svamptork finns att köpa på svamp.se
Identifiera arter med hjälp av kameran i din iPhone