0 352 visningar

4 svar

Skojig sak

Skogsfrun i Obbola

27 okt 2013 kl. 15:52

Under en promenad kring Viskärsudden utanför Umeå hittade jag några ärtröksvampar på ett öppet grusfält, gamla strandvallar. Jag begick misstaget att ta i en av dem och såg därefter ut som om jag kört handen i hundskit. Dock ingen lukt… Mitt första egna fynd av denna art.

Ärtröksvampar Viskär

0

anithaumeå

27 okt 2013 kl. 16:09

Jo,jo, det där har jag också lyckats med.

De är inte speciellt vackra.

0

Birgitta D

27 okt 2013 kl. 16:21

Men vilken färg dom ger.

0

Hasse

28 okt 2013 kl. 16:07

Jösses det liknar en koblaja på fot

0

"JAS" Helsingborg

28 okt 2013 kl. 18:29

Kul fynd, grattis till det :) Har däremot ingen erfarenhet av hur händerna ser ut efter att man kört in dem i “hundskit” ;)

Svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan

OBS! Formuläret nedan är till för att svara på frågan i tråden ovan. Håll dig till ämnet och den ursprungliga frågan när du skriver ett svar. SKAPA ETT NYTT INLÄGG om du istället vill ställa en ny fråga eller starta diskussion i ett annat ämne. Olämpliga inlägg som inte följer forumreglerna kan komma att raderas.
Du är inte inloggad, men kan svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan ändå genom att fylla i formuläret nedan. Är du regelbunden besökare på svampguiden kan du skapa ett konto för att slippa fylla i namn och säkerhetsfrågor varje gång du postar ett nytt inlägg. Välkommen att logga in eller skapa nytt konto. Det är gratis!
Välj bild…
Ladda hem Svampguiden till din telefon!
Available in Google Play
Rekommenderat Svampguiden rekommenderar Kaffe.se för dig som vill ha riktigt gott kaffe med dig ut i svampskogen
Ny Version! Svampguiden+ är en ny och uppdaterad app för iPhone och iPad som nu äntligen också finns tillgänglig för dig som har Android!
Svamptork finns att köpa på svamp.se
Identifiera arter med hjälp av kameran i din iPhone