0 292 visningar

2 svar

gårdagens fynd

Bo E

7 nov 2013 kl. 16:09

i Vattenparken, Rynningevikens naturreservat, hittade jag blek taggsvamp
vid anlagd gångstig i sumpskogsmiljö, nära björk, gräs och bladvass

i slagen gräsmark hittade jag några små svampar som till form och konsistens påminde om trattkantareller, men skivorna, samt i viss mån färgen och doften
avslöjade den

jag tror det är laxskivling på bild 1
vad tror ni?

bild 3 visar en av två blomkålssvampar som jag fann lite längre från sjön, uppe i Venaskogen vid tallar förstås
Inom synhåll för motionsspår, men det verkade ändå som att de fått stå i fred ett bra tag för nr 2 var ganska åldrad så en del toppar mörknat och fick bortrensas redan på platsen

jag var nöjd med skörden i alla fall

hittade även några nyuppkomna vinterskivlingar på en murken trädrot i samma område

foto: Bo E-son

0

Irene A

7 nov 2013 kl. 18:48

En laxskivling är det, osäkert vilken art. Hur stora är dom?

0

Bo E

11 nov 2013 kl. 15:47

den större var ca 5-7 cm hög

de var väldigt lika trattkantareller både i form och konsistens, om det kan vara till någon hjälp

har aldrig sett laxskivling på denna växtplats tidigare
grässlänt mot strandkant, väldigt blöt mark

Svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan

OBS! Formuläret nedan är till för att svara på frågan i tråden ovan. Håll dig till ämnet och den ursprungliga frågan när du skriver ett svar. SKAPA ETT NYTT INLÄGG om du istället vill ställa en ny fråga eller starta diskussion i ett annat ämne. Olämpliga inlägg som inte följer forumreglerna kan komma att raderas.
Du är inte inloggad, men kan svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan ändå genom att fylla i formuläret nedan. Är du regelbunden besökare på svampguiden kan du skapa ett konto för att slippa fylla i namn och säkerhetsfrågor varje gång du postar ett nytt inlägg. Välkommen att logga in eller skapa nytt konto. Det är gratis!
Välj bild…
Ladda hem Svampguiden till din telefon!
Available in Google Play
Rekommenderat Svampguiden rekommenderar Kaffe.se för dig som vill ha riktigt gott kaffe med dig ut i svampskogen
Ny Version! Svampguiden+ är en ny och uppdaterad app för iPhone och iPad som nu äntligen också finns tillgänglig för dig som har Android!
Svamptork finns att köpa på svamp.se
Identifiera arter med hjälp av kameran i din iPhone