0 679 visningar

7 svar

Två vaxingar?

"JAS" Helsingborg

16 nov 2013 kl. 22:23

serien 1. Slemmig, hal, urnupna skivor, lite “knottrig” längst upp på foten, ingen lukt, inte spröd. Vad ?

0

"JAS" Helsingborg

16 nov 2013 kl. 22:26

Serie 2. Ingen lukt, gult fruktkött, urnupna skivor, torr. för toppig för blod vaxing. Vad ?

0

Jonas, Schweiz

16 nov 2013 kl. 22:50

Bild 1 är Hygrocybe chlorophana.

Men vad är bild 2? H. splendidissima? Luktade den kanske honung? ;)

0

"JAS" Helsingborg

17 nov 2013 kl. 09:58

Jonas, kallt ute svårt med lukten och inga kollekt :(  H. spendidissima fann i området så varför inte. Trist är att för 10 år sedan hittade man ca. 40 arter vaxingar här idag ser området ut såhär :(

0

Jonas, Schweiz

17 nov 2013 kl. 11:21

Kan inte komma på något annat än H. splendidissima, men….
Vad har det hänt med området?

0

"JAS" Helsingborg

17 nov 2013 kl. 17:01

Vildsvinen har bökat här i flera år nu så lokalen håller på att förändras en del, vi får se vart det leder. Någon bra vaxingslokal lär det dröja innan det blir igen om man lyckas hålla svinen borta.

0

Irene A

17 nov 2013 kl. 17:52

Det var ingen trevlig syn, fy attan :-(

0

Joachim Krumlinde

17 nov 2013 kl. 20:15

Detta är Skoghejdan vid Fyledalen i södra Skåne. Tidigare en ängsvampslokal av riksintresse. Men det är ju positivt att se att några vaxingar har visat sig igen även om det är rätt triviala arter.

Svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan

OBS! Formuläret nedan är till för att svara på frågan i tråden ovan. Håll dig till ämnet och den ursprungliga frågan när du skriver ett svar. SKAPA ETT NYTT INLÄGG om du istället vill ställa en ny fråga eller starta diskussion i ett annat ämne. Olämpliga inlägg som inte följer forumreglerna kan komma att raderas.
Du är inte inloggad, men kan svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan ändå genom att fylla i formuläret nedan. Är du regelbunden besökare på svampguiden kan du skapa ett konto för att slippa fylla i namn och säkerhetsfrågor varje gång du postar ett nytt inlägg. Välkommen att logga in eller skapa nytt konto. Det är gratis!
Välj bild…
Ladda hem Svampguiden till din telefon!
Available in Google Play
Rekommenderat Svampguiden rekommenderar Kaffe.se för dig som vill ha riktigt gott kaffe med dig ut i svampskogen
Ny Version! Svampguiden+ är en ny och uppdaterad app för iPhone och iPad som nu äntligen också finns tillgänglig för dig som har Android!
Svamptork finns att köpa på svamp.se
Identifiera arter med hjälp av kameran i din iPhone