I måndags och i går var det läge för en orienterande tomtkoll.
Just precis samma taggplättar, Eichleriella deglubens, som Tony namnsatte 140101,
http://svampguiden.com/forum/visa/240502
hade utvecklats en del i sin skatsäkra nätbur på kanintaket. Så såg de ut på nyårsdagen och så här ser de ut nu på sin askpinne.
Nästa dag kollade jag några färska sv.vinbärsbuskar, ”stagade” med klena, hemfröproducerade askslypinnar. En av pinnarna lyste gulvitaktigt och fick följa med in till ateljefönstret. Så här ser bebyggarna ut med mm-papper som bakgrund.. Jag kan bara få det till att vara unga, ännu oarmerade taggplättar. Någon som tvivlar?
OBS! Formuläret nedan är till för att svara på frågan i tråden ovan. Håll dig till ämnet och den ursprungliga frågan när du skriver ett svar. SKAPA ETT NYTT INLÄGG om du istället vill ställa en ny fråga eller starta diskussion i ett annat ämne. Olämpliga inlägg som inte följer forumreglerna kan komma att raderas.