0 342 visningar

6 svar

Vårlig bläcksvamp

Crister

10 apr 2014 kl. 17:47

Vad ska denna döpas till?
Växte med tre glesa fruktkroppar i beteshage på sydligaste Öland, på jord eller “begravd” ädellövved.
2a fotot är av hylle"duttar” på hatten.
Sporerna på 3e fotot har helt central groddpor, är släta och har storleken 9.3-11.1 x 5.9-6.7 mymeter. Några pileo- eller caulocystider hittar jag ej, alltså rimligen en Coprinopsis. Hoppas du har förslag på namn?!!

0

Irene A

10 apr 2014 kl. 22:14

Borde inte vara omöjlig att artbestämma med så bra bilder, men det finns många att välja på..
Minns du hur stora hattarna är?

0

Crister

11 apr 2014 kl. 09:19

Tack för ditt svar, Irene! Hattarna är mellan 4 och 5 cm breda, och det är bl a de är så stora som gör att den inte faller in tydligt i någon Coprinopsis. Men det är klart, är även osäker på vilken av Key A - E på s 672 i “nya” Funga Nordica man måste välja för att komma rätt ...?

0

Irene A

11 apr 2014 kl. 10:22

Med uteslutningsmetoden hamnar man - iaf jag:-) på nyckel D eller E. Coprinopsis håller jag med om att det bör vara.

Kommer du fram till något tänkbart där, kan det vara en bra idé att jämföra detaljerna hos Kees Uljé:
http://www.grzyby.pl/coprinus-site-Kees-Uljee/species/Coprinus.htm

Nyckeln har några år på nacken, så där finns inte samma uppdelning i släkten som idag, men artbeskrivningarna är detaljerade.

0

Tony S

11 apr 2014 kl. 12:17

Jag skulle nog kollat en runda till efter cystider. Samtidigt tittat lite mer på hyllet efter långa celler (ofta ljusbruna och vårtiga) som brukar förekomma lite i grupper, kan lätt missas om man gör för litet prep.
Misstänker att det är Coprinellus radians. Men då med antagandet att det går att hitta ovanstående.

0

Crister

11 apr 2014 kl. 14:18

Tack Irene och Tony! Sammataget har ni nog löst problemet. Det finns caulocystider (de båda som visas är 77x28 resp. 44x17) och vissa trådformade hylleceller är vårtiga. Kees Uljés bilder och text var värdefulla. Det måste vara Coprinellus radians.

0

Irene A

11 apr 2014 kl. 14:50

Ja, kolla, där var dom ju!
Inte undra på att det var svårt att hitta något som passade riktigt :-)

Svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan

OBS! Formuläret nedan är till för att svara på frågan i tråden ovan. Håll dig till ämnet och den ursprungliga frågan när du skriver ett svar. SKAPA ETT NYTT INLÄGG om du istället vill ställa en ny fråga eller starta diskussion i ett annat ämne. Olämpliga inlägg som inte följer forumreglerna kan komma att raderas.
Du är inte inloggad, men kan svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan ändå genom att fylla i formuläret nedan. Är du regelbunden besökare på svampguiden kan du skapa ett konto för att slippa fylla i namn och säkerhetsfrågor varje gång du postar ett nytt inlägg. Välkommen att logga in eller skapa nytt konto. Det är gratis!
Välj bild…
Ladda hem Svampguiden till din telefon!
Available in Google Play
Rekommenderat Svampguiden rekommenderar Kaffe.se för dig som vill ha riktigt gott kaffe med dig ut i svampskogen
Ny Version! Svampguiden+ är en ny och uppdaterad app för iPhone och iPad som nu äntligen också finns tillgänglig för dig som har Android!
Svamptork finns att köpa på svamp.se
Identifiera arter med hjälp av kameran i din iPhone