0 641 visningar

2 svar

Konstig svamp ???

Percy

19 jun 2014 kl. 20:24

Hej! Planterade i en grannes trädgård idag och fick se dessa svampar växa runt en Magnolia.
Har aldrig sett såna förut, kanske nån här på sajten vet bättre ??
Diametern på dom stora är ca 50 mm och dom små 25 mm. En av dom stora skadades och innehåller en klar, geleartad vätska.
Vore spännande att veta om det kan vara någon invandrad sort e dyl ???

Oidentifierad svamp ?

0

Joachim Krumlinde

19 jun 2014 kl. 20:52

Stinksvampsägg

0

Percy

20 jun 2014 kl. 17:30

Ok…. ja då blev man lite klokare då. Tack för infon…

Svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan

OBS! Formuläret nedan är till för att svara på frågan i tråden ovan. Håll dig till ämnet och den ursprungliga frågan när du skriver ett svar. SKAPA ETT NYTT INLÄGG om du istället vill ställa en ny fråga eller starta diskussion i ett annat ämne. Olämpliga inlägg som inte följer forumreglerna kan komma att raderas.
Du är inte inloggad, men kan svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan ändå genom att fylla i formuläret nedan. Är du regelbunden besökare på svampguiden kan du skapa ett konto för att slippa fylla i namn och säkerhetsfrågor varje gång du postar ett nytt inlägg. Välkommen att logga in eller skapa nytt konto. Det är gratis!
Välj bild…
Ladda hem Svampguiden till din telefon!
Available in Google Play
Rekommenderat Svampguiden rekommenderar Kaffe.se för dig som vill ha riktigt gott kaffe med dig ut i svampskogen
Ny Version! Svampguiden+ är en ny och uppdaterad app för iPhone och iPad som nu äntligen också finns tillgänglig för dig som har Android!
Svamptork finns att köpa på svamp.se
Identifiera arter med hjälp av kameran i din iPhone