0 417 visningar

2 svar

Hur lång tid efter ett riktigt två-tre dagars regn kommer en "ny" flusg med soppar?

Max

24 aug 2014 kl. 21:25

Hej,

Först vill jag säga att detta är coolt forum, verkar finnas mycket duktigt folk här, kul!

Min fråga är som i rubriken:
Säg att en första våg soppar kommit och sedan har det varit torrt någon vecka+ (=inga nya soppar på ett tag). Sedan kommer ett par dagar av rikligt regn; hur många dagar därefter är nästa nya “soppvåg” redo att plockas? Handlar det om någon dag bara eller ska man ge det en vecka?

MVH
Max

0

Hur lång tid efter ett riktigt två-tre dagars regn kommer en ny flusg med soppar?

anithaumeå

25 aug 2014 kl. 08:16

Soppar har som regel snabb tillväxt.
Speciellt karljohan.
Några dagar kanske

0

Hur lång tid efter ett riktigt två-tre dagars regn kommer en ny flusg med soppar?

Max

25 aug 2014 kl. 16:07

Tack för svar! :-)

Svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan

OBS! Formuläret nedan är till för att svara på frågan i tråden ovan. Håll dig till ämnet och den ursprungliga frågan när du skriver ett svar. SKAPA ETT NYTT INLÄGG om du istället vill ställa en ny fråga eller starta diskussion i ett annat ämne. Olämpliga inlägg som inte följer forumreglerna kan komma att raderas.
Du är inte inloggad, men kan svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan ändå genom att fylla i formuläret nedan. Är du regelbunden besökare på svampguiden kan du skapa ett konto för att slippa fylla i namn och säkerhetsfrågor varje gång du postar ett nytt inlägg. Välkommen att logga in eller skapa nytt konto. Det är gratis!
Välj bild…
Ladda hem Svampguiden till din telefon!
Available in Google Play
Rekommenderat Svampguiden rekommenderar Kaffe.se för dig som vill ha riktigt gott kaffe med dig ut i svampskogen
Ny Version! Svampguiden+ är en ny och uppdaterad app för iPhone och iPad som nu äntligen också finns tillgänglig för dig som har Android!
Svamptork finns att köpa på svamp.se
Identifiera arter med hjälp av kameran i din iPhone