Hej!
Jag bor ungefär 2 km från centrum i Uppsala. På hösten brukar det ploppa upp fjällig bläcksvamp utanför mitt hus. Jag har aldrig förr riktigt vågat plocka dom för jag har tänkt att dom kanske drar åt sig föroreningar via marken. Stämmer detta eller kan jag plocka dom utan att bry mig?
Dom är ju sååå smarriga!
Jadu, dom växer precis utanför mitt staket på typ en gräsallé. Det är väl en bit till enstörre väg.
Jag tyckte också att det inte vore så himla farligt men en kompis till mig tyckte att eftersom svampar kräver mer vatten så är dom också mer koncentrerade med gifter.
OBS! Formuläret nedan är till för att svara på frågan i tråden ovan. Håll dig till ämnet och den ursprungliga frågan när du skriver ett svar. SKAPA ETT NYTT INLÄGG om du istället vill ställa en ny fråga eller starta diskussion i ett annat ämne. Olämpliga inlägg som inte följer forumreglerna kan komma att raderas.