0 612 visningar

4 svar

Riska???

Helén Sjögren

9 sep 2014 kl. 17:08

Hittade en svamp som påminner om Sotriskan, men den hade INGEN vit saft. Den var sammetsartad på både hatt och fot. Kastanjebrun hatt med lite ljusare “sprickor”, 3 st. Bredd ca 6 cm. Höjd totalt ca 8 cm. Den växte snett så foten var böjd och hatten lutade - svårt avgöra höjden då.
Foten var betydligt kraftigare än de bilder man brukar se på Sotriskan, mycket mörk, sammetsartad - sammetslen i brunsvart, samt ganska jämntjock, ca 3 cm i diameter. När man “drog” lite med fingret försvann det sammetsartade och foten blev nästan vit. När man bröt en bit av hatten så blev den mycket, mycket långsamt lite svagt rödfärgad/tegelfärgad i brottytan.
Skivorna något nedlöpande, relativt glesa och lite “köttiga”. Beigeartad färg på skivorna. Hattkanten något inrullad.
Växte i mossa i blandskog straxt söder om Stockholm. Tyvärr fungerade inte kameran på mobilen. :( Jättevacker svamp med dessa kontraster i färg. Har aldrig sett den förut.

0

Jan A, Uppsala

9 sep 2014 kl. 17:42

Sammetsfotad pluggskivling?

0

Helén Sjögren

9 sep 2014 kl. 18:12

Hittade bilder på nätet på pluggskivlingen och de är faktiskt riktigt lika, men ändå inte. Färgerna stämmer precis. Pluggskivlingen verkar dock växa i “flock”, men denna stod helt ensam.
Sprickorna gick från mitten och ut till hattkanten som ekrar i ett hjul, fast bara en 3 st.
“Min” svamp hade en hatt som var mera platt och jämnrund nästan. Pluggskivlingar brukar väl allmänt ha en nästan lite trattformad hatt?
Men ett bra förslag. Tack.

0

Jan A, Uppsala

9 sep 2014 kl. 18:21

Den växer ofta ensam, och om den har fritt utrymmw så blir den väldigt normalt svampformad.

0

Helén Sjögren

9 sep 2014 kl. 21:40

Aha, Jag är inte bra på pluggskivlingar och liknande svampar. Håller mig till ett antal (ca 40) ätliga svampar. :)
Tack snälla. tror du har rätt efter att ha tittat på ett antal foton på nätet.

Svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan

OBS! Formuläret nedan är till för att svara på frågan i tråden ovan. Håll dig till ämnet och den ursprungliga frågan när du skriver ett svar. SKAPA ETT NYTT INLÄGG om du istället vill ställa en ny fråga eller starta diskussion i ett annat ämne. Olämpliga inlägg som inte följer forumreglerna kan komma att raderas.
Du är inte inloggad, men kan svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan ändå genom att fylla i formuläret nedan. Är du regelbunden besökare på svampguiden kan du skapa ett konto för att slippa fylla i namn och säkerhetsfrågor varje gång du postar ett nytt inlägg. Välkommen att logga in eller skapa nytt konto. Det är gratis!
Välj bild…
Ladda hem Svampguiden till din telefon!
Available in Google Play
Rekommenderat Svampguiden rekommenderar Kaffe.se för dig som vill ha riktigt gott kaffe med dig ut i svampskogen
Ny Version! Svampguiden+ är en ny och uppdaterad app för iPhone och iPad som nu äntligen också finns tillgänglig för dig som har Android!
Svamptork finns att köpa på svamp.se
Identifiera arter med hjälp av kameran i din iPhone