0 332 visningar

3 svar

Identifiera svamp

Morgan

11 sep 2014 kl. 20:31

Hej, har i princip enbart plockat kantarell, karl johan och taggsvamp. Aldrig plockat blodriskor innan men hittar en hel del ute i skogen. Så det är väll ett bra tillfälle att börja. Dom har ju gröna fläckar, finns det någon annan svamp som har det? Det är ju isf ett bra sätt att identifiera dom. Finns det fler bra sätt?

blodriska

0

mumrik

11 sep 2014 kl. 20:42

Den röda saften är nog det bästa kännetecknet. Nog är det blodriskor du har där.

0

Morgan

12 sep 2014 kl. 10:51

Ser ingen röd saft som det talas om. Det är ju en röd till vitaktig skala på köttet, som syns på svampen jag delat nere till höger på bilden. Är det också unikt?

0

Jan A, Uppsala

12 sep 2014 kl. 12:16

Den röda saften ser du bäst om du skär tvärs över skivorna. Men i torka saftar de givetvis mindre…

Svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan

OBS! Formuläret nedan är till för att svara på frågan i tråden ovan. Håll dig till ämnet och den ursprungliga frågan när du skriver ett svar. SKAPA ETT NYTT INLÄGG om du istället vill ställa en ny fråga eller starta diskussion i ett annat ämne. Olämpliga inlägg som inte följer forumreglerna kan komma att raderas.
Du är inte inloggad, men kan svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan ändå genom att fylla i formuläret nedan. Är du regelbunden besökare på svampguiden kan du skapa ett konto för att slippa fylla i namn och säkerhetsfrågor varje gång du postar ett nytt inlägg. Välkommen att logga in eller skapa nytt konto. Det är gratis!
Välj bild…
Ladda hem Svampguiden till din telefon!
Available in Google Play
Rekommenderat Svampguiden rekommenderar Kaffe.se för dig som vill ha riktigt gott kaffe med dig ut i svampskogen
Ny Version! Svampguiden+ är en ny och uppdaterad app för iPhone och iPad som nu äntligen också finns tillgänglig för dig som har Android!
Svamptork finns att köpa på svamp.se
Identifiera arter med hjälp av kameran i din iPhone