Hej!
Vi var i skogen i går och hittade knallröda svampar, det ser ut som trattisar till utseende en de är knall röda. Vad kan det vara för sort? Jag glömde ta foto men får göra det nästa gång. Har sökt i mina svampböcker och här men inte hittat något svar.
Hittade själv två röda vaxskivlingar igår som jag försöker artbestämma. Den ena är toppvaxing och den andra var så liten än att den är för svår så jag får kolla den senare. När jag googlade så hittade jag kantarellvaxing(Hygrocybe cantharellus)... och den tycker jag stämmer med din beskrivning.
OBS! Formuläret nedan är till för att svara på frågan i tråden ovan. Håll dig till ämnet och den ursprungliga frågan när du skriver ett svar. SKAPA ETT NYTT INLÄGG om du istället vill ställa en ny fråga eller starta diskussion i ett annat ämne. Olämpliga inlägg som inte följer forumreglerna kan komma att raderas.