0 341 visningar

5 svar

vad är detta för svampar?

Daniel

19 okt 2014 kl. 16:41

Bild 1 tror jag är en kruskantarell eller väldigt torr trattkantarell?
Bild 2 är detta en risk, om ja vilken? (det kom någon saft osäker på färg dock troligt vis vit/genomskinlig.
Bild 3 har ingen aning.

0

Daniel

19 okt 2014 kl. 16:43

mer bilder

0

Daniel

19 okt 2014 kl. 16:43

mera bilder :P

0

Irene A

19 okt 2014 kl. 17:02

Trattkantarell,
någon riska
och kanske mjöltrattskivling

0

Daniel

19 okt 2014 kl. 19:08

Tack Irene A
Jag undrar vilken information om riskan behövs för att kunna placera den?

0

Irene A

19 okt 2014 kl. 19:30

Tjaaa.. klart orange hatt och fot och ljusa skivor i barrskog brukar betyda brandriska (L. mitissimus) eller småriska (L. tabidus).
Jag lutar lite åt den förstnämnda.

Svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan

OBS! Formuläret nedan är till för att svara på frågan i tråden ovan. Håll dig till ämnet och den ursprungliga frågan när du skriver ett svar. SKAPA ETT NYTT INLÄGG om du istället vill ställa en ny fråga eller starta diskussion i ett annat ämne. Olämpliga inlägg som inte följer forumreglerna kan komma att raderas.
Du är inte inloggad, men kan svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan ändå genom att fylla i formuläret nedan. Är du regelbunden besökare på svampguiden kan du skapa ett konto för att slippa fylla i namn och säkerhetsfrågor varje gång du postar ett nytt inlägg. Välkommen att logga in eller skapa nytt konto. Det är gratis!
Välj bild…
Ladda hem Svampguiden till din telefon!
Available in Google Play
Rekommenderat Svampguiden rekommenderar Kaffe.se för dig som vill ha riktigt gott kaffe med dig ut i svampskogen
Ny Version! Svampguiden+ är en ny och uppdaterad app för iPhone och iPad som nu äntligen också finns tillgänglig för dig som har Android!
Svamptork finns att köpa på svamp.se
Identifiera arter med hjälp av kameran i din iPhone