Hej!
Har hittat champinjoner i en “kompost” ute i skogen där jag bor, jättefina snöbollschampinjoner. Ser dock på hemsidan att det kan vara farliga att äta?
Pga av kadmium. Är det så, rekommenderar Ni att inte plocka och äta dessa?
MVH Lena
jag har börjat äta champinjoner i stadsmiljö igen
på guiden för några år sedan presenterades forskningsresultat som visar att tungmetallerna är bundna i svampköttet och inte tas upp av oss vid förtäring
champinjoner ute i skogen har jag alltid ätit
Kungs- och snöbollschampinjoner är favoriter
Sen ska man nog inte äta övermåttliga mängder av någon svamp
de är läckerheter - inte basföda tycker jag
men en champinjonsås är aldrig fel…
Vad menas med att kadmium är bundet i svampköttet och därför inte skulle kunna vara farligt för oss???
Jag tycker det är oansvarigt att ge en allmän rekommendation att äta dessa champinjoner.
Om forskning har visat att Cd är bundet i en form som passerar vår matsmältningsapparat intakt, då ger jag mig. Finns sådan forskning?
Vi utsätts för mycket Cd i alla fall genom framför allt slamspridning, tidigare användning av Cd t ex färger och konstgödning med för mycket Cd.
Jag får erkänna att jag själv (72 år) äter champinjoner, men aldrig att jag skulle bjuda barn och barnbarn.
Det pratas ju om någon studie som visat det.
Men jag har lärt mig i andra sammanhang inte lite på en enstaka studie. Sen undrar man ju om andra tungmetaller i andra svampar också. Vore fint om det gjordes fler studier på detta.
Finns förresten den studie som gjorts på nätet?
Jan A har tidigare länkat till dessa studier när det gäller tungmetaller. Tyvärr verkar de inte ta upp detta med bindning till kitin vad jag kan se. Den första går att ladda ner gratis. För den andra har jag också bifogat länk till var jag hittade PDFen.
Cadmium, lead, arsenic and nickel in wild edible mushrooms
https://helda.helsinki.fi/handle/10138/38752
A review of trace element concentrations in edible mushrooms
http://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0308814699002642
http://kch.zf.jcu.cz/vyzkum/publikace/separaty/2000-0281.pdf
Charlie, man menar att kadmiumet är bundet i kitinet, den aminosyra som svamp är uppbyggd av. Det är samma ämne som bygger upp insekters skal och vi kan inte bryta ner det.
Sen undrar man ju hur torkning, malning, lång tillagning o.s.v. eventuellt påverkar denna “instängningseffekt”. Avkokning sägs du ta bort en hel del av tungmetallerna. Det tyder ju på att de då så att säga slipper loss.
OBS! Formuläret nedan är till för att svara på frågan i tråden ovan. Håll dig till ämnet och den ursprungliga frågan när du skriver ett svar. SKAPA ETT NYTT INLÄGG om du istället vill ställa en ny fråga eller starta diskussion i ett annat ämne. Olämpliga inlägg som inte följer forumreglerna kan komma att raderas.