Nu klantade jag mig visst och bytte tydligen plats på svamparna när jag tog bilderna.
Svampen till höger på hattbilden och till vänster på bilden på fot och skivor skulle jag vilja ha till grynig vaxskivling. Kan det stämma?
Den andra är väl frostvaxskivling, det tror jag jag är säker på.
Grynig resp. frostvaxskivling?
Tack så mycket. Vad bra, då ska jag genast äta upp den gryniga. Måste trösta mig med något.
Tog bussen till Håga i morse. Fryser så förbenat att cykla. Gick i nästan 4 timmar och såg inte en enda trattis. De här två, champinjonen jag inte kan bestämma och 3 små ynkliga taggsvampar var allt jag fick med mig. Trodde Nåsten skulla vara bra. Kanske fel del av skogen. Vet du om det är bättre neråt Lurbo?
OBS! Formuläret nedan är till för att svara på frågan i tråden ovan. Håll dig till ämnet och den ursprungliga frågan när du skriver ett svar. SKAPA ETT NYTT INLÄGG om du istället vill ställa en ny fråga eller starta diskussion i ett annat ämne. Olämpliga inlägg som inte följer forumreglerna kan komma att raderas.