0 265 visningar

1 svar

växttakt ? fart ..

zahra

20 sep 2006 kl. 13:36

Jag var i skogen i enköpingstrakten och hittade en jätte fläck med små små (1-2 cm ) gula kantareller - nu undrar jag hur länge jag behöver vänta innan dom växt till sig till plockbara ?
ungefär hur fort växer dom ?
det är 6 mil för mig att köra så jag kan inte “bara” gå ut o kolla .

0

Bengt Sandh

20 sep 2006 kl. 14:15

Hej Zahra!
Det är svårt att svara generellt på din fråga men under torrperioder växer de inte alls men vid fuktig och regnig väderlek kan det gå undan ganska bra. Sedan beror det på i vilken miljö kantarellerna växer, bland mossa och gräs kan det gå ganska fort men på stigar och i mager terräng kan tillväxten vara så gott som obefintlig.

Det är bara att hoppas på regn!

Svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan

OBS! Formuläret nedan är till för att svara på frågan i tråden ovan. Håll dig till ämnet och den ursprungliga frågan när du skriver ett svar. SKAPA ETT NYTT INLÄGG om du istället vill ställa en ny fråga eller starta diskussion i ett annat ämne. Olämpliga inlägg som inte följer forumreglerna kan komma att raderas.
Du är inte inloggad, men kan svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan ändå genom att fylla i formuläret nedan. Är du regelbunden besökare på svampguiden kan du skapa ett konto för att slippa fylla i namn och säkerhetsfrågor varje gång du postar ett nytt inlägg. Välkommen att logga in eller skapa nytt konto. Det är gratis!
Välj bild…
Ladda hem Svampguiden till din telefon!
Available in Google Play
Rekommenderat Svampguiden rekommenderar Kaffe.se för dig som vill ha riktigt gott kaffe med dig ut i svampskogen
Ny Version! Svampguiden+ är en ny och uppdaterad app för iPhone och iPad som nu äntligen också finns tillgänglig för dig som har Android!
Svamptork finns att köpa på svamp.se
Identifiera arter med hjälp av kameran i din iPhone