0 680 visningar

5 svar

Vilka är svamparna?

Bengt Stridh

2 dec 2014 kl. 19:17

Bifogar bilder på två svampar som hittades på och intill vår tomt utanför Västerås.

Den första växte på uppsågad vedkubbe av ädellövträd (ek eller lind). Fick ett tips om att det kan vara epålettsvamp.

Den andra är en skinnsvamp på sågsnittyta gjort 2005 på nu fallen hägg. 

Vore tacksam för hjälp med artbestämning.

De två första bilderna är svamp som växte på uppsågad vedkubbe av ädellövträd (ek eller lind). Kan det vara epålettsvamp?

0

Eva W

2 dec 2014 kl. 21:35

Du har rett med epålettsvamp. Den andre kan ikke jeg si noe om.

0

Hans v E

3 dec 2014 kl. 15:24

Ja visst är det epålettsvamp.
Och om det inte är blåstick bör skinnet vara violskinn, Tulasnella violea.

0

Bengt Stridh

6 dec 2014 kl. 07:44

Färgåtergivningen i bilderna är korrekt, utan blåstick, så vitt jag kan bedöma. I den mycket mulna november var det lite sol vid fototillfället av violskinn den 30 november. Tar bilder i raw-format med Canon EOS 70D. Dessa bilder är tagna med ett Canon EF 100/2,8L Macro objektiv. Brukar inte behöva justera vitbalansen, utan det är ljusnivå, högdagrar och skuggor som kan behöva justeras i datorn.

Tack så mycket för hjälpen!

0

Bengt Stridh

10 dec 2014 kl. 19:48

Skickade belägg till Lars Bsenko. Det visade sig vara styvskinn. Jag har ett och annat att lära…

Det visade sig att den även fanns på en häggstubbe intill, bifogar ett foto därifrån.

Styvskinn Stereum rugosum

0

Bengt Stridh

11 dec 2014 kl. 11:29

Nytt besked från Lars Bsenko efter närmare kontroll av skinnet på lågan “Lukten avslöjade det som naftalinskinn (lukt av malkulor) och mätning av sporerna bekräftar detta (+- runda och amyloida).” Jag hade själv lagt märke till en tydlig lukt men kunde inte ge den något namn. 

Skinnet på häggstubben förblev styvskinn.

Svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan

OBS! Formuläret nedan är till för att svara på frågan i tråden ovan. Håll dig till ämnet och den ursprungliga frågan när du skriver ett svar. SKAPA ETT NYTT INLÄGG om du istället vill ställa en ny fråga eller starta diskussion i ett annat ämne. Olämpliga inlägg som inte följer forumreglerna kan komma att raderas.
Du är inte inloggad, men kan svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan ändå genom att fylla i formuläret nedan. Är du regelbunden besökare på svampguiden kan du skapa ett konto för att slippa fylla i namn och säkerhetsfrågor varje gång du postar ett nytt inlägg. Välkommen att logga in eller skapa nytt konto. Det är gratis!
Välj bild…
Ladda hem Svampguiden till din telefon!
Available in Google Play
Rekommenderat Svampguiden rekommenderar Kaffe.se för dig som vill ha riktigt gott kaffe med dig ut i svampskogen
Ny Version! Svampguiden+ är en ny och uppdaterad app för iPhone och iPad som nu äntligen också finns tillgänglig för dig som har Android!
Svamptork finns att köpa på svamp.se
Identifiera arter med hjälp av kameran i din iPhone