0 520 visningar

3 svar

Skinn/ticka på lind

Krister

27 feb 2015 kl. 19:10

Ett skinn (eller ticka) som växte på en grov lindgren som ramlat ner på marken. Bilderna från idag i en lövbevuxen slåtteräng i södra Halland. Någon som vet vad det är?

Skinn/ticka på lind

0

Krister

27 feb 2015 kl. 19:15

En bild till på samma svamp (tror jag.

0

Irene A

28 feb 2015 kl. 09:02

Lindskinn, Peniophora rufomarginata kanske?

0

Krister

28 feb 2015 kl. 09:47

Tackar! Låter som ett bra förslag!

Svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan

OBS! Formuläret nedan är till för att svara på frågan i tråden ovan. Håll dig till ämnet och den ursprungliga frågan när du skriver ett svar. SKAPA ETT NYTT INLÄGG om du istället vill ställa en ny fråga eller starta diskussion i ett annat ämne. Olämpliga inlägg som inte följer forumreglerna kan komma att raderas.
Du är inte inloggad, men kan svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan ändå genom att fylla i formuläret nedan. Är du regelbunden besökare på svampguiden kan du skapa ett konto för att slippa fylla i namn och säkerhetsfrågor varje gång du postar ett nytt inlägg. Välkommen att logga in eller skapa nytt konto. Det är gratis!
Välj bild…
Ladda hem Svampguiden till din telefon!
Available in Google Play
Rekommenderat Svampguiden rekommenderar Kaffe.se för dig som vill ha riktigt gott kaffe med dig ut i svampskogen
Ny Version! Svampguiden+ är en ny och uppdaterad app för iPhone och iPad som nu äntligen också finns tillgänglig för dig som har Android!
Svamptork finns att köpa på svamp.se
Identifiera arter med hjälp av kameran i din iPhone