0 290 visningar

5 svar

Ticka artbestämningshjälp

Håkan Andersson

15 apr 2015 kl. 20:59

Hipp här har ni mig igen. Denna tror jag ni fixar lätt. Vilket träd? Fråga Janne han va med ;-)

Artbestämningshjälp ticka

0

Jan A, Uppsala

15 apr 2015 kl. 21:31

Den minns jag, sälgticka på död sälg. Finns en del små resupinata också på samma stam. Var där i går och tog några bilder och visar en liten resupinat, solpinad svältform. Ska se om det går att göra ngt i morrn…
Inte lång ifrän står levand sälgar med mera normala, osvultna sälgtickor…

0

Jan A, Uppsala

16 apr 2015 kl. 19:43

Jodå, Håkan, hunden Inca och jag traskade dit idag.  Men på ditvägen hittade jag min hittills troligen största bombmurkla, glädjande nog på en länge ”förhoppad” plats i en ganska ung granskog!  Kan ses på bild 1. 
Dagen var räddad!
Din sälgticka var precis den jag trodde, och det blev några bilder på den och på några svultna, resupinata frk på de döda, klena sälgtickstammarna i gruppen.

0

Jan A, Uppsala

16 apr 2015 kl. 19:44

Sen gick jag en bit förbi hasselbuskarna med kantöron och tittade till de klena, levande sälgarna med småvuxen sälgticka. 
Hemvägen gick genom täta vårmussegranskogen överraskand nog med årets första gullviva - för mig!

0

Jan A, Uppsala

16 apr 2015 kl. 19:46

Apropå sälgtickan som inte är en tuff Phellinus bara för nöjes skull.
I den här tråden, http://svampguiden.com/forum_visa.asp?inr=235846&fnr=1&sok=jan,
återbesöker jag en trevlig gl bekant!  (Har sett men inte fotat den efter/sedan aug -13.)

0

Håkan Andersson

20 apr 2015 kl. 17:31

Tack Jan A.

Svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan

OBS! Formuläret nedan är till för att svara på frågan i tråden ovan. Håll dig till ämnet och den ursprungliga frågan när du skriver ett svar. SKAPA ETT NYTT INLÄGG om du istället vill ställa en ny fråga eller starta diskussion i ett annat ämne. Olämpliga inlägg som inte följer forumreglerna kan komma att raderas.
Du är inte inloggad, men kan svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan ändå genom att fylla i formuläret nedan. Är du regelbunden besökare på svampguiden kan du skapa ett konto för att slippa fylla i namn och säkerhetsfrågor varje gång du postar ett nytt inlägg. Välkommen att logga in eller skapa nytt konto. Det är gratis!
Välj bild…
Ladda hem Svampguiden till din telefon!
Available in Google Play
Rekommenderat Svampguiden rekommenderar Kaffe.se för dig som vill ha riktigt gott kaffe med dig ut i svampskogen
Ny Version! Svampguiden+ är en ny och uppdaterad app för iPhone och iPad som nu äntligen också finns tillgänglig för dig som har Android!
Svamptork finns att köpa på svamp.se
Identifiera arter med hjälp av kameran i din iPhone