0 453 visningar

2 svar

HJÄLP, vet inte vad det är för en svamp!

Rebecka

11 aug 2015 kl. 19:52

Hej på er! Jag och gubben har grubblat ihjäl oss halvt över va detta kan va för en vacker svamp. Den växte här hemma på gården (i dungen) vid våår ek. Några förslag? Mvh rebecka

0

Michael Krikorev

11 aug 2015 kl. 22:18

Kanske rodnande fjällskivling eller närstående art (Chlorophyllum rhacodes s.lat.). Hur som helst borde det vara någon art i släktet Chlorophyllum, inga matsvampar och ett fåtal arter giftiga.

0

Jonet

13 aug 2015 kl. 08:44

Kanske Chlorophyllum molybdites? Står att den är bofast och reproducerande på Dyntaxa
http://www.dyntaxa.se/taxon/info/106603
Men jag hittar inget fynd på artportalen. Om det inte är för sent kan ni göra ett sporprov.

Svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan

OBS! Formuläret nedan är till för att svara på frågan i tråden ovan. Håll dig till ämnet och den ursprungliga frågan när du skriver ett svar. SKAPA ETT NYTT INLÄGG om du istället vill ställa en ny fråga eller starta diskussion i ett annat ämne. Olämpliga inlägg som inte följer forumreglerna kan komma att raderas.
Du är inte inloggad, men kan svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan ändå genom att fylla i formuläret nedan. Är du regelbunden besökare på svampguiden kan du skapa ett konto för att slippa fylla i namn och säkerhetsfrågor varje gång du postar ett nytt inlägg. Välkommen att logga in eller skapa nytt konto. Det är gratis!
Välj bild…
Ladda hem Svampguiden till din telefon!
Available in Google Play
Rekommenderat Svampguiden rekommenderar Kaffe.se för dig som vill ha riktigt gott kaffe med dig ut i svampskogen
Ny Version! Svampguiden+ är en ny och uppdaterad app för iPhone och iPad som nu äntligen också finns tillgänglig för dig som har Android!
Svamptork finns att köpa på svamp.se
Identifiera arter med hjälp av kameran i din iPhone