0 557 visningar

3 svar

Saltad blodriska

Phyllis

6 sep 2015 kl. 22:42

Jag fick förra året lite för mycket blodriskor, så jag provade att förvällde o saltade in ett par glasburkar, nu vore det väldigt trevligt att prova, men jag vet inte hur länge jag ska vattna ur eller alls vad jag ska göra? Lägga in som sill? Väldigt tacksam för något svar

0

/Markus

6 sep 2015 kl. 23:19

Testa risksallad…  Sök på Google så hittar du säkerligen massor med olika recept.
Jag brukar höfta lite… Äpple, lök, riska,  peppar och smetana eller creme fraiche och salt om du lakar ur för mycket. Men låt de dra ett dygn innan du saltar. Sketgött :)
Jo ju finare du hackar äpple, lök, svamp desto godare tycker jag.

0

/Markus

6 sep 2015 kl. 23:20

Jag är kass på hur länge är lagom men jag tror ca 5 timmar… Byt vatten emellanåt oxå.

0

Phyllis

6 sep 2015 kl. 23:28

Tack Markus!
Kanonbra nu när svenska äpplen har kommit, tusen tack, mycket nöjd med svaret

Svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan

OBS! Formuläret nedan är till för att svara på frågan i tråden ovan. Håll dig till ämnet och den ursprungliga frågan när du skriver ett svar. SKAPA ETT NYTT INLÄGG om du istället vill ställa en ny fråga eller starta diskussion i ett annat ämne. Olämpliga inlägg som inte följer forumreglerna kan komma att raderas.
Du är inte inloggad, men kan svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan ändå genom att fylla i formuläret nedan. Är du regelbunden besökare på svampguiden kan du skapa ett konto för att slippa fylla i namn och säkerhetsfrågor varje gång du postar ett nytt inlägg. Välkommen att logga in eller skapa nytt konto. Det är gratis!
Välj bild…
Ladda hem Svampguiden till din telefon!
Available in Google Play
Rekommenderat Svampguiden rekommenderar Kaffe.se för dig som vill ha riktigt gott kaffe med dig ut i svampskogen
Ny Version! Svampguiden+ är en ny och uppdaterad app för iPhone och iPad som nu äntligen också finns tillgänglig för dig som har Android!
Svamptork finns att köpa på svamp.se
Identifiera arter med hjälp av kameran i din iPhone