Hej. Är i stort behov av hjälp. Helt plötsligt har det börja växa svamp i mitt växthus. Kommer massor och jag är galet dålig på svamp. Det ser ut som en champinjon, men jag vet inte om det går att äta denna . Skulle verkligen uppskatta om ni kunde hjälpa mig.
VIsst är det en champinjon, kanske trädgårdschampinjon (Agaricus bisporus), som är samma art vi köper i matbutiken, men vågar inte garantera det utan en närmare titt.
OBS! Formuläret nedan är till för att svara på frågan i tråden ovan. Håll dig till ämnet och den ursprungliga frågan när du skriver ett svar. SKAPA ETT NYTT INLÄGG om du istället vill ställa en ny fråga eller starta diskussion i ett annat ämne. Olämpliga inlägg som inte följer forumreglerna kan komma att raderas.