0 530 visningar

2 svar

Vilken svamp kan detta vara?

Jenny

20 sep 2015 kl. 17:17

Den här växer upp i min trädgård.
Jag kan ingenting om svampar men dom här var så stora och ser “alldeles riktiga” ut. Ja som växer i svamp skogen

0

Michael Krikorev

20 sep 2015 kl. 19:51

Påminner om irismusseron, Lepista irina. Den har en sötaktig och blomliknande doft. Ingen matsvamp.

0

JanAUppsala

21 sep 2015 kl. 13:38

Många av oss som verkligen äter svamp, anser att irismusseronen är en riktigt bra matsvamp.
Därmed har jag absolut inte sagt att bilden föreställer en sådan…
Jag har just kommit hem från ett besök på min egen irislokal, tyvärr utan irisfynd,  Men de kommer kanske igen efter den förra, osedvanligt tidiga skörden.  Förra året gav stället mest i oktober, bl.a. ett ovanligt jättelikt utställningsexemlar

Svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan

OBS! Formuläret nedan är till för att svara på frågan i tråden ovan. Håll dig till ämnet och den ursprungliga frågan när du skriver ett svar. SKAPA ETT NYTT INLÄGG om du istället vill ställa en ny fråga eller starta diskussion i ett annat ämne. Olämpliga inlägg som inte följer forumreglerna kan komma att raderas.
Du är inte inloggad, men kan svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan ändå genom att fylla i formuläret nedan. Är du regelbunden besökare på svampguiden kan du skapa ett konto för att slippa fylla i namn och säkerhetsfrågor varje gång du postar ett nytt inlägg. Välkommen att logga in eller skapa nytt konto. Det är gratis!
Välj bild…
Ladda hem Svampguiden till din telefon!
Available in Google Play
Rekommenderat Svampguiden rekommenderar Kaffe.se för dig som vill ha riktigt gott kaffe med dig ut i svampskogen
Ny Version! Svampguiden+ är en ny och uppdaterad app för iPhone och iPad som nu äntligen också finns tillgänglig för dig som har Android!
Svamptork finns att köpa på svamp.se
Identifiera arter med hjälp av kameran i din iPhone