0 764 visningar

3 svar

Brun skivling med rynkad hatt

KarinW

21 sep 2015 kl. 22:31

Denna växte för sig själv i en ekhage i Uppland. Både hatt och fot har en brun sammetsfilt. Hatten är ca 5 cm bred. Sporerna är klotrunda och vårtiga. Vilken art?

0

SvenD

21 sep 2015 kl. 23:45

Antagligen Rynkroting (Xerula radicata).

0

MattiasA

22 sep 2015 kl. 08:14

Nja, den är visserligen rynkig men också luden så det borde bli brunluddig roting, Xerula pudens.

0

KarinW

22 sep 2015 kl. 21:09

Tack Mattias! Den har jag aldrig sett tidigare. Bara två fynd tidigare i Uppsala län och rödlistad som VU.

Svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan

OBS! Formuläret nedan är till för att svara på frågan i tråden ovan. Håll dig till ämnet och den ursprungliga frågan när du skriver ett svar. SKAPA ETT NYTT INLÄGG om du istället vill ställa en ny fråga eller starta diskussion i ett annat ämne. Olämpliga inlägg som inte följer forumreglerna kan komma att raderas.
Du är inte inloggad, men kan svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan ändå genom att fylla i formuläret nedan. Är du regelbunden besökare på svampguiden kan du skapa ett konto för att slippa fylla i namn och säkerhetsfrågor varje gång du postar ett nytt inlägg. Välkommen att logga in eller skapa nytt konto. Det är gratis!
Välj bild…
Ladda hem Svampguiden till din telefon!
Available in Google Play
Rekommenderat Svampguiden rekommenderar Kaffe.se för dig som vill ha riktigt gott kaffe med dig ut i svampskogen
Ny Version! Svampguiden+ är en ny och uppdaterad app för iPhone och iPad som nu äntligen också finns tillgänglig för dig som har Android!
Svamptork finns att köpa på svamp.se
Identifiera arter med hjälp av kameran i din iPhone