Detta är någon slags champinjoner är jag ganska säker på. Men vilken sort? Växte i klungor vid björk på gräsmatta vid väg. Är det vägchampinjoner? Vågar jag ha dem i frukostomeletten? Det är väl definitivt inga flugsvampar i alla fall?
Visst är det helt säkert champinjoner, men det är troligen ingen av de godare sorterna. Vägchampinjon är det närmaste jag kan tänka mig, och även om den anses ätlig av en del svampboksförfattare så skulle jag inte rekommendera dem.
Det finns ca 40 arter champinjoner i Norden varav några är svagt giftiga (giftchampinjon bl.a.). De är ofta svåra att artbestämma.
OBS! Formuläret nedan är till för att svara på frågan i tråden ovan. Håll dig till ämnet och den ursprungliga frågan när du skriver ett svar. SKAPA ETT NYTT INLÄGG om du istället vill ställa en ny fråga eller starta diskussion i ett annat ämne. Olämpliga inlägg som inte följer forumreglerna kan komma att raderas.